Skuteczność tabletki przy biegunce

Ubiegłej nocy wzięłam ostatnią tabletkę z opakowania (okres mi się zaczyna 14 lutego), po godzinie od zażycia tabletki (dodam, że zażywam tabletki od października) dostałam biegunki, trwała ona około godziny. Teraz moje pytanie: czy w związku z tym, że to była moja ostatnia tabletka mam dni niepłodne? Czy muszę się dodatkowo zabezpieczać przed przyszłym seksem w ten weekend?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega między innymi na hamowaniu owulacji, co oznacza, że w czasie całego, stymulowanego tabletkami cyklu, nie ma Pani w ogóle dni płodnych. Ponieważ do biegunki doszło godzinę po zażyciu ostatniej tabletki, powinna to Pani potraktować tak, jakby przyjęła Pani 20 tabletek podczas tego cyklu. Dzień, w którym wystąpiła biegunka jest zatem 1 dniem przerwy, podczas której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Proszę zatem zrobić klasyczną 7 dniową przerwę, następną tabletkę zażyć normalnie po 7 dniach (czyli dzień wcześniej niż zazwyczaj), a skuteczność antykoncepcji będzie zachowana. Nie będzie zatem potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.