Spondoza a obustronne złuszczenie głów kości udowej

Jestem po przebytym obustronnym złuszczeniu głów kości udowej . Byłem operowany w latach 1979 i 1980 w Klinice w Łodzi- uratowano mnie od wózka inwalidzkiego. Obecnie stwierdzono u mnie obustronną KOKSARTROZĘ III i IV stopnia, obustronną OTOSKLEROZĘ w panewkach stawów biodrowych. Mam też stwierdzoną SPONDOZĘ kręgosłupa szyjnego z uciskiem na rdzeń kręgowy i SPONDOZĘ kręgosłupa lędźwiowego- poza tym osceofity i przebyta KIFOZA . Jakie mam szanse na całkowity powrót do zdrowia i do pracy?

Szanowny Panie, jak wskazuje wywiad, doszło u Pana do rozwoju wtórnych zmian zwyrodnieniowych w obu stawach biodrowych. Dodoatkowo ma Pan wielomiejscowe zmiany zwyrodnieniowe w tym kręgosłupa. Nic nie pisze Pan o objawach klinicznych ale należy sie domyślać, że dominują one ze stawów biodrowych. Biorąc pod uwagę Pana wiek oraz przeszłość medyczną leczeniem z wyboru będzie endoprotezoplastyka stawów biodrowych. Czas wykonania zabiegów, rodzaj endoprotez będzie uzależniony od stopnia zaawansowania objawów klinicznych w stosunku do zmian w obrazie RTG Pana stawów. Przeprowadzone prawdiłowo zabiegi wszczepienia endoprotez powinny zapewnić panu mozliwośc kontynuowania pracy nie wymagającej znacznego wysiłku fizycznego, noszenia ciężarów, na wysokościach itp. Prognozowanie co do pozostałych zmian zwyrodnieniowych wymaga wnikliwej analizy problemu pzrekraczającej ramy tego portalu. Powinien Pan zgłosić się na konsultację do ortopedy, który wykonuje tego typu zabiegi (endoprotezoplastyki bioder) w celu pzreprowadzenia badania klinicznego,skompletowania niezbędnej dokumentacji oraz badań dodoatkowych i omówienia wszelkich dotyczących Pana dalszego leczenia wątpliwości. Do czasu ewentualnych operacji stawów biodrowych wskazana jest jazda na rowerze oraz ćwiczenia i pływanie w basenie. Pozdrawiam i zyczę powrotu do zdrowia.