Lozap HCT a nadciśnienie

Mam 42 lata nadciśnienie od 3 lat. Biorę Lozap HCT i wszystko w normie bez problemów jeżeli chodzi o nadciśnienie ;) natomiast problem mam taki po spacerze z psiakami a jest to spacer standardowy 5-6 km dziennie czasem 9-11km czuje ze mam spuchnięta twarz i obie ręce uczucie jest bardzo odczuwalne muszę odpocząć z 30min aby stopniowo zmalało gdzie tak naprawdę nie jestem zmęczony fizycznie. Czy taka reakcja może być spowodowana przez przyjmowanie leku Lozap HCT na nadciśnienie? Czy efektem ubocznym przy przyjmowaniu Lozap HCT może być takie dziwne puchnięcie po wysiłku, chociaż, tak jak wspomniałem, nie jestem nawet specjalnie zmęczony? A może to normalne przy nadciśnieniu? Zastanawiam się czy coś powinienem z tym robić, może zmienić lek Lozap HCT na jakiś inny albo przyjmować jakiś dodatkowy lek lub wykonać inne badania? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam!
Opisywane przez Pana objawy mogą wskazywać na predyspozycję do występowania obrzęku naczynioruchowego. Biorąc pod uwagę, że stan taki się powtarza i to w warunkach "polowych", proponuję Panu wizytę u lekarza prowadzącego i rozważenie zmiany leku na inny (w leczeniu nadciśnienia dostępnych jest kilka grup leków). Lozap zawiera losartan, czyli inhibitor konwertazy angiotensyny. Lek ten ingeruje w mechanizmy, które mogą przyczynić się do wystąpienia obrzęku naczynioruchowego. Obrzęk ten może być nawet stanem zagrożenia życia, zwłaszcza jeśli występuje w obrębie twarzy i szyi (utrudnienie oddychania), a pomoc medyczna jest trudno osiągalna. Proszę zwrócić również uwagę, żeby zawsze mieć przy sobie telefon oraz unikać spacerów w miejsca, gdzie nie ma zasięgu sieci. W razie wystąpienia podobnych objawów proponuję skontaktowanie się z bliską osobą i podanie jej swojej lokalizacji, na wypadek gdyby obrzęk postępował i rozwinęły się trudności z oddychaniem. Na pewno proszę nie zbagatelizować sprawy i udać się pilnie do lekarza