Stosowanie preparatu Polfergan przed snem

Witam, od kilku dni moją małżonkę oraz mnie męczy uporczywy kaszel, którym zaraziła nas 1,5 roczna córka. Jest on szczególnie uciążliwy w nocy. W moje ręce wpadł podarowany przez siostrę syrop Polfergan, który lekarz przepisał jej w podobnej sytuacji gdy nie potrafiła zasnąć przez uporczywy kaszel. Czy zastosowanie tego leku przed snem bez konsultacji z lekarzem jest bezpieczne? Wiem ze niektórych leków od kaszlu nie można stosować wieczorem i nie wiem czy Polfergan też do nich należy.Jeżeli możemy go przyjmować  to w jakiej dawce i czy jeżeli, małżonka karmi piersią nie ma przeciwwskazań? Serdecznie pozdrawiam.

Witam,
Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz po badaniu na wizycie lekarskiej.
Leku nie należy odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem, także proponuję wizytę u lekarza.

Magdalena Mroczek

Polfergan to lek, którego substancją czynną jest promtazyna. Prometazyna jest to lek przeciwhistaminowy I generacji, blokujący łączenie się histaminy z receptorami. Leku nie należy stosować u niemowląt poniżej 1 roku życia. Leku nie powinno się stosować też u dzieci poniżej 2 lat. Dawkowanie dla dzieci powyżej drugiego roku życia jest też całkiem inne niż u dorosłych. U dzieci lek jako działanie niepożądane wywołuje objawy pobudzenia, koszmary nocne, drgawki, nudności i wymioty, niekiedy żółtaczkę, skurcz mięśni gładkich oskrzeli, obrzęk błony śluzowej przewodów nosowych, rzadko zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytek krwi.

Lek powinno sie stosować jedynie po konsultacji z lekarzem i nie powinno sie podawać leku przepisanego innym osobom szczególnie dzieciom. Nie należy odstępować leku innym osobom. Lek w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazany. Przed zastosowaniem leku niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Leku nie powinno się przyjmować dłużej niż 1 tydzień. Lek stosowany jest w reakcjach uczuleniowych w astmie oskrzelowej, w świądzie skóry, w chorobie lokomocyjnej oraz w reakcjach anafilaktycznych. Nie am on zastosowania w chorobach infekcyjnych. Czy któreś z wymienionych wskazań występuje u Państwa?

Jeśli chodzi o dawkowanie to zależy ono od wskazania w jakim stosowany jest lek. W przypadku osób dorosłych: w reakcjach uczuleniowych - jednorazowo przed snem 25 ml, nie więcej niż 50 ml/24h, w 2-3 dawkach podzielonych; w chorobach lokomocyjnych - 12-25 ml co 6-8 h; w celu uspokojenia podawać - 25 ml wieczorem przed snem. W przypadku dzieci powyżej 2 lat stosować: w reakcjach uczuleniowych - 0,125 mg/kg mc. co 6-8 h albo 0,5 mg/kg mc. przed snem; w chorobach lokomocyjnych - 0,25-0,5 mg/kg mc. co 6-8 h; mdłości i zawroty głowy - 0,5 mg/kg mc. co 12 h.