Tabletki antykoncepcyjne a PCOS

Witam. Mam takie pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne to jedyny sposób leczenia pco? Lekarz podejrzewa u mnie pco i ze względu na to, że na razie nie planuję starań o dziecko (planuję je dopiero za rok), zalecił mi właśnie ten sposób leczenia. Jednak tabletki te hamują jajeczkowanie, a w przypadku pco do niego nie dochodzi, więc jaki jest sens takiego leczenia? Nie można leczyć np. jakimiś lekami, które pobudzają jajniki do działania? Bardzo proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Pobudzanie jajeczkowania jest jedną z metod stosowanych w PCOS, ale u kobiet, które planują zajście w ciążę. O ile dobrze zrozumiałam, Pani w ciążę nie chce zachodzić przez najbliższy rok, więc pobudzanie owulacji w Pani przypadku jest bez sensu.

2. Jednym z głównych zaburzeń powodujących objawy w zespole policystycznych jajników jest nadmiar androgenów. To on odpowiada m.in. za trądzik czy hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego). Z kolei nadmiar aktywnych androgenów jest skutkiem mniejszego niż zwykle stężenia we krwi białka SHBG, które te hormony wiąże (stają się wtedy nieaktywne). Tabletka antykoncepcyjna podwyższa stężenie SHBG, a co za tym idzie, zmniejsza stężenie androgenów.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie w sposób w miarę przystępny.

Pozdrawiam