Torbiel a ciąża

Po laparoskopii 2 miesiące miałam plamienie, po wizycie okazała się, że mam torbiel. Dostałam tabletki antykoncepcyjne na leczenie, jeden lekarz mówi, że mam je zażywać, zaś drugi, że nie, bo torbiel się sam wchłonie i że nie przeszkadza w zajściu w ciążę. Nie wiem co mam robić? Wzięłam jedno opakowanie i zastanawiam się czy brać drugie?

Będę miała za miesiąc robiony test penetracyjny i nie wiem czy brać te tabletki?
Proszę o pomoc!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli jest to "zwykła" torbiel  czynnościowa, to najprawdopodobniej rzeczywiście ulegnie ona samoistnemu wchłonięciu. Czasem podajemy jednak przez jeden cykl dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Tak czy siak, na początku kolejnego cyklu (po miesiącu przyjmowania lub nie tabletek) wykonuje się kontrolę za pomocą USG. Nie ma więc potrzeby dalej przyjmować antykoncepcji. Nie powinna Pani kontynuować już antykoncepcji doustnej także z tego względu, że planowany jest test penetracyjny, a przyjmowane hormony zmienią właściwości śluzu szyjkowego!
Pozdrawiam serdecznie.