Trudności w nawiązywaniu nowych znajomości i łuszczyca

Od długiego czasu jest mi źle. Jestem 25 latkiem chorym na łuszczycę, ale to nie jest mój jedyny problem. Biorę leki na tą przypadłość ale nie są w stanie całkowicie rozwiązać problemu. Bywam bardzo nerwowy w towarzystwie ludzi których nie znam lub znam słabo. Towarzyszą temu kłopotliwe objawy. Boję się wychodzić z domu. Najgorsze jest to, gdy widzę znajomych którzy wchodzą w kolejne związki lub trwają w nich przez długi czas. Bardzo im tego zazdroszczę i boję się, że już zawsze będę sam.

Witam,
proszę zwrócić się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego lub bezpośrednio do terapeuty,który popracuje z Tobą nad objawem somatycznym jako zaburzeniem utrudniającym kontakty z ludżmi .Obecnie na pewno leczysz wyłącznie skórę,ale podstawowy problem pozostaje,więc musi zając się nim inny specjalista.
Pozdrawiam i zachęcam.

Podstawą jest psychoterapia u wykwalifikowanego specjalisty. 12-tygodniowe programy psychoterapii (indywidualnej lub grupowej) dostępne są w ramach funduszu. Potem niestety tylko prywatnie. W ramach NFZ dostępna jest oczywiście pomoc psychologiczna, nie jest to jednak tak skuteczne jak psychoterapia. Proszę upewnić się, że specjalista, który będzie Pana prowadzić, ma kwalifikacje w zakresie psychoterapii (nie jest to tożsame z ukończeniem studiów psychologicznych).
Warto też rozważyć udanie się na konsultację do doświadczonego lekarza psychiatry, gdyż być może pomocne będzie włączenie farmakoterapii. Niektórzy lekarze psychiatrzy pracują także z pacjentami psychoterapeutycznie.