U jakiego specjalisty szukać pomocy przy tych nudnościach?

Witam, od ok. dwóch miesięcy dokuczają mi nudności i odruch wymiotny, choć nie wymiotuję. Przeważnie na czczo, po posiłku dolegliwości na jakiś czas ustępują. Lekarz rodzinny podejrzewał chorobę wrzodową lub refluks i skierował mnie na gastroskopię. Badanie nie wykazało niczego niepokojącego, z żołądkiem i przełykiem wszystko w porządku, mimo to te dolegliwości dalej występują. Co to może być i u jakiego specjalisty szukać pomocy? Z góry dziękują za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Pana objawy sugerują konieczność kontaktu ze specjalistą gastrologii. Wspomina Pan w pytaniu, że lekarz rodzinny skierował Pana na gastroskopię, która jednak nie wykazała nic niepokojącego, jednak nudności mogą towarzyszyć też innym chorobom, które należałoby wykluczyć. Czasami nudności mogą pojawić się w wyniku nietolerancji niektórych pokarmów. Warto więc zaobserwować, w jakich przypadkach pojawiają się te dolegliwości i czy przypadkiem nie nasilają się pod wpływem spożywania określonych produktów, które być może będzie trzeba wyeliminować z codziennej diety.

Jeżeli lekarz po wykonaniu odpowiednich badań stwierdzi, że przyczyną Pana problemów nie są konkretne schorzenia gastrologiczne, być może konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki o innych specjalistów. Czasami takie objawy mogą mieć również podłoże psychosomatyczne i pojawić się pod wpływem długotrwałego stresu. Proszę się zastanowić, czy w ostatnim czasie nie prowadzi Pan bardziej stresującego trybu życia. Jeżeli tak, pomocna może okazać się wizyta u psychologa, aby wspólnie z nim przepracować swoje stany emocjonalne.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Więcej o nudnościach przeczyta Pan w artykule dostępnym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Warto również przeczytać, co na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-mam-robic-z-tymi-nudnosciami-w-wieku-20-lat

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moga-swiadczyc-nudnosci-po-jedzeniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.