Jak mogę poradzić sobie w tymi nudnościami?

Dzień dobry, od mniej więcej 10 dni męczą mnie nudności (bez wymiotów, biegunki), czuję lekki ścisk w nadbrzuszu niezależnie od posiłku. Po konsultacji z lekarzem zapisano mi Aviomarin, niestety niewiele pomaga. Stosuję dietę lekkostrawną ale też nie pomaga (jedyne co pomaga na chwilę to herbata z imbirem). Brałam też Texibax ze względu na zdiagnozowany refluks przełykowo-żołądkowy, ale zgodnie z zaleceniem lekarza po 4 tygodniach stosowania lek został odstawiony (jakieś 3 tygodnie temu). Miałam ostatnio trochę stresu, ale wszystko się już ułożyło.Nudności utrudniają mi codzienne funkcjonowanie a ja już nie wiem jak sobie z nimi poradzić.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem gastroenterologiem. Nudności często występują w połączeniu z innymi chorobami i dolegliwościami, w tym między innymi refluksem żołądkowo-przełykowym, o którym Pani wspomina.

Leczenie polega nie tylko na przyjmowaniu środków farmakologicznych, ale przede wszystkim na odpowiedniej diecie, dlatego istotne jest stosowanie się do zaleceń dietetycznych przedstawionych przez lekarza. Należy unikać przede wszystkim ciężkostrawnych produktów, ostrych przypraw, picia alkoholu i kawy. Więcej na temat wskazań dietetycznych w przebiegu refluksu może Pani przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy. Być może zastosowanie się do tych kilku wskazówek pozwoli Pani na pozbycie się nudności.

Należy jednak pamiętać, że przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić, co może powodować nieprzyjemne dolegliwości w Pani przypadku. Niezbędna jest wizyta u specjalisty w celu wykluczenia schorzeń innych niż wspomniany przez Panią refluks.

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nudnosci-i-odbijanie-powietrzem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-codzienne-nudnosci-odbijanie-powietrzem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.