Uciskanie brzucha po porodzie

Witam, Mam pytanie odnoszące się do dwóch pierwszych godzin po porodzie. Położna obserwuje kobietę i w tym czasie wykonuje tzw. masaż bądź uciskanie brzucha, jest to bardzo bolesne dla kobiety, czy jest to zabieg konieczny? Czy można się na niego nie zgodzić?

Lek. Tomasz Budlewski

wszystko zależy od przebiegu porodu i stopnia obkurczania macicy. nie jest to postepowanie konieczne ani też rutynowe.