Ważę 80 kg. Czy to dużo, jak mogę zwalczyć tę wagę?

Mam 14 lat i 172 cm wzrostu przy wadze 80 kg. Czy to dużo, jak mogę zwalczyć tę wagę (może jakaś dieta)?
14 LAT ponad rok temu

Witam,
przed podjęciem decyzji o odchudzaniu niezbędna jest rozmowa z rodzicami i konsultacja ze specjalistami: lekarzem (który oceni stan Twojego zdrowia) oraz dietetykiem (który przyjrzy się Twoim nawykom żywieniowym). Nie decyduj się na dietę samodzielnie.
Zasady dla Ciebie to:
1. Unormowanie pór posiłków (każdy powinien być zjadany co ok. 3 godz., łączna ich ilość to 4-5 dziennie).
2. Jedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły i II śniadania w szkole.
3. Unikanie fast foodów, słodyczy, chipsów, słodkich drożdżówek.
4. Jedzenie warzyw do większości posiłków (sycą na dłużej).
5. Zamiana słodyczy na świeże owoce.
6. Codzienna aktywność w wymiarze co najmniej 60 minut dziennie, najlepiej gdybyś mogła uczęszczać na zajęcia SKS lub np. na basen z rodzicami.
Zajrzyj na:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
Wszystkie decyzje podejmuj w oparciu o rozmowę z rodzicami.
Pozdrawiam