Chelaty magnezu a ich wpływ na organizm

W stanach wysiłku fizycznego, zażywam 375 mg jonów magnez. Obecnie pojawiaja się więcej że chelat magnezu jest lepiej przyswajalny. Klasyczna kuracja chelatowa polega na wprowadzeniu chelatu aby związał on metale ciężkie, które zostaną wydalone z organizmu. Lekarz powiedział mi, że wprowadzenie chelatu magnezu do organizmu spowodować może wypychanie ze struktur organicznych ołowiu, kadmu, które w przypadku braku możliwości wydalenia ich z organizmu zatrują go. Jaka jest prawda? Czy chelaty magnezu są w rzeczywistości korzystne dla organizmu czy nie? ostatnio w reklamach często słychać informacje o preparatach zawierających chelaty magnezu, ale skoro mogą one mieć negatywne skutki jeśli chodzi o przyswajanie innych substancji to może wcale nie są one aż tak korzystne jak mogłoby się wydawać? Bardzo proszę o odpowiedź i informację w tej sprawie bo mocno mnie ona nurtuje.

Dzień dobry,

Magnez w formie chelatu jest lepiej przyswajalny niż w postaci organicznej (cytryniany) lub nieorganicznej (węglan). Z suplementów diety witaminy i sole mineralne nie są przyswajalne w 100% a na poziomie 30-50%, a chelaty w większym stopniu.

Terapia chelatowa jest to wprowadzenie dożylne roztworu np. EDTA, by związać, a następnie usunąć z moczem np. metale ciężkie. Taką terapię prowadzi się w zatruciach.

Pozdrawiam,

Witam, magnez lepiej wchłaniany jest w solach organicznych np. cytrynian, mleczan. Chelaty magnezu należy przyjmować zgodnie z instrukcją lub zalecenia lekarza. Chelatacja polega polega na podaniu dożylnym EDTA, związku, który wiąże metale ciężkie w organizmie, następnie zostają usunięte w ciągu kilku godzin, Chelaty magnezu - to struktura, która wiąże magnez, i w przypadku jeżeli nie jest potrzebny w organizmie zostaje usunięty w formie związanej, nie ma więc ryzyka przedawkowania. Jeżeli w organizmie jest odpowiednia ilość magnezu to wtedy metale ciężkie nie są zatrzymywane w organizmie.