Wykrycie insulinooporności na podstawie krzywej insulinowej

Wykryto u mnie insulinoodporność (na podstawie krzywej insulinowej) oraz PCOS (na podstawie obrazu USG). Badania hormonalne są w normie. Mam trądzik i nieregularne miesiączki, innych objawów brak (prawidłowa waga,brak wszelkich dolegliwości,dobry stan włosów, snu i samopoczucie). Jedynie co do aktywności fizycznej i diety mogłabym mieć zastrzeżenia. W jaki sposób mogę dotrzeć do przyczyny tych problemów? Czy wiadomo jak sprawdzić czy PCOS powoduję insulinoodp. czy odwrotnie? Czy może coś innego?

Szanowna Pani,

insulinoopornośc może być powodem rozwinięcia PCOS, a raczej z całą pewnością PCOS jest wynikiem obniżonej wrażliwości insuliny na glukozę we krwi.

Z tego też powodu w PCOS rekomenduje się dietę o niskim indeksie glikemicznym - tak jak przy cukrzycy.

Zatem prosze unikać wszelkiego rodzaju słodkich przekąsek, a w szególności słodkich i tłustych, napojów słodzonych (soków owocowych i wód smakowych też), miodu, dżemu itp., produktów z tzw. białej mąki (pieczywo, makarony, mocno przetworzone kasze: np. kuskus), ziemniaków (w szczególności smażonych), kukurydzy i produktów kukurydzianych.

Tabele z indeksem glikemicznym potraw może Pani znaleźć w Internecie. Wszystkie produkty powyżej 50 są niepolecane.

Dodatkowo regularny wysiłek fizyczny ma wpływ na zmniejszenie insulinooporności, zatem z całą pewnością jest polecany - jeśli nie może Pani ćwiczyć codzinnie, to proszę ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu co najmniej po 45 min.

Serdecznie pozdrawiam,
Justyna Luty
Dietetyk kliniczny
[url=http://www.justynaluty.pl/]http://www.justynaluty.pl/[/url]