Wymioty poranne a możliwe przyczyny

Mam pewien problem, a mianowicie codziennie rano przed pracą wymiotuję do tego dochodzi takie silne pochrząkiwanie jak by coś zalegało w gardle. Wymioty występują tylko wtedy jak mam iść do pracy. Nie wiem czy to nerwica, depresja czy po prostu efekt stresu, natomiast jest to dla mnie bardzo uciążliwe bo codziennie rano myślę o tym czy zwymiotuje czy nie. Na razie robiłem morfologię, TSH (Ft3,FT4), mocz, OB, CRP, ALT, Potas, Cukier, Cholesterol i USG jamy brzusznej. Wszystkie badania wyszły OK.

Witam,

Z Pana opisu wynika, że jest to silna reakcja na stres. Najprawdopodobniej reaguje Pan nerwicowo na sytuację związaną z pracą. Dodatkowo ponieważ takie zachowanie wzbudza w Panu niepokój zaczyna Pan obawiać się poranków przed pracą i kojarzonych z nimi wymiotami. Tym sposobem stres jest podwójny - z jednej strony dotyczy być może sytuacji w pracy, z drugiej strony tworzy się lęk przed porannymi wymiocinami co jeszcze mocniej wpływa na wzrost napięcia.
Proponowałabym skorzystać z wizyty u psychoterapeuty aby nauczyć się jak radzić sobie ze stresem i takimi nerwicowymi dolegliwościami.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Witam, jeżeli konsultacje i badania lekarskie nie wykazują żadnych nieprawidłowości warto pójść w kierunku psychosomatycznym. Szczególnie istotna jest pana obserwacja, że dolegliwości mają miejsce jedynie przed pracą. Nudności czy wymioty mogą być jednym z symptomów silnego stresu, co pozwala sądzić, że pan i pana ciało są pod dużym obciążeniem. Dodatkowo zaczyna pan się obawiać czy zwymiotuje - co potęguje stres/lęk i jego objawy. Ponadto stres i jego objawy mogą też być przejawem lęku, który często może nie być uświadamiany. Sugeruję udanie się na konsultację do psychoterapeuty, np. poznawczo-behawioralnego - nie ważne czy to, co pan doświadcza nazwiemy teraz nerwicą czy stresem, cierpi pan a terapia może pomóc.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl