Zespół policystycznych jajników i zapomniana tabletka antykoncepcyjna

Witam! Pisałam już do Państwa w sprawie mojego problemu. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne Yasminelle. To było moje pierwsze opakowanie, pigułki brałam o 7 rano. Niestety zapomniałam wziąć 13. tabletkę, to było w sobotę. W niedzielę wzięłam tą sobotnią tabletkę o 7 rano, nie zorientowałam się, że powinnam wziąć i tą z soboty, i tą z niedzieli... Dopiero w poniedziałek zdałam sobie sprawę z pomyłki i wzięłam 14. i 15. tabletkę na raz. Bardzo się stresowałam, ponieważ w niedzielę wieczorem uprawiałam seks. Stąd też moje pytanie o prawdopodobieństwo ciąży. Lekarka z abczdrowie.pl odpowiedziała, że ryzyko ciąży istnieje, ale nie jest duże i doradziła wykonanie testu ciążowego.

Proszę o dalszą poradę. Pisze Pani iż ryzyko istnieje, ale nie jest duże, co jest dla mnie ogromnym pocieszeniem i nadzieją. Czy fakt, iż zapomniana tabletka miała miejsce w 2 tygodniu ma tu znaczenie? 2 miesiące temu mój lekarz orzekł, iż mam policystyczne jajniki (brałam leki na zlikwidowanie 4 cm torbieli). Torbiel wchłonęła się, ale nadal jest dużo małych kuleczek w obrazie USG. Czy to może mieć wpływ na szybkość dojrzewania jajeczka przy zapomnianej tabletce? Po zapomnianej tabletce mój lekarz kazał mi przez 3 dni wziąć podwójną ilość tabletek, tj. w poniedziałek, wtorek, środa. Dziś wzięłam już jedną i czuję lekki, tępy ból w dole brzucha. Czy to może być spowodowane spadkiem ilości hormonów, czy to nie daj Boże to czego się obawiam? Czy jeżeli w czasie 7-dniowej przerwy pojawi się krwawienie, to jestem bezpieczna, czy dalej mam robić test po 7-dniowej przerwie? Proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam ponownie!

Tabletka pominięta w 2. tygodniu rokuje lepiej, jeśli chodzi o ryzyko ciąży niż w 1. czy 3. tygodniu (ryzyko jest mniejsze). Nieprawidłowy obraz jajników raczej nie ma tu znaczenia. Ból, który Pani odczuwa, może być związany z owulacją, ale niekoniecznie - jeśli dotąd w swoich cyklach nie odczuwała Pani bólu owulacyjnego, to raczej jest to co innego. Ponieważ we wczesnej ciąży występują czasem epizody plamienia z dróg rodnych, lepiej będzie, jeśli dla pewności powtórzy Pani test również jeśli podczas 7-dniowej przerwy pojawi się krwawienie z odstawienia.

Pozdrawiam serdecznie!