Złe samopoczucie w ciąży a ryzyko wystąpienia depresji

Jestem w 14 tyg ciąży od samego poczatku zle znosze ciążę od samego rana mam mdłości w glowie mi sie kreci jestem slaba bardzo sie poce,odbija mi sie caly czas jestem glodna ale cizko mi przychodzi zeby cos zjesc i takie objawy mam caly dzien do samego wieczora nim pojde spac.W dzien dużo spie po 4 - 6 godz. Czy to sa normalne objawy? Czy popad w depresje dodam ze przez 2 lata bralam tabletki psychotropowe ale lekarz kazal mi je odstawic pol roku temu bo juz bylo dobrze

Witam serdecznie. Ze względu na wywiad chorobowy warto zgłosić się do psycholiatry lub psychologa. Niemniej jednak objawy takie mogą pojawiać się w ciąży.

Szanowna Pani, doświadczenia w ciąży jak i te okołoporodowe mogą mieć wpływ na Pani stan emocjonalny po porodzie. Objawy, które Pani odczuwa mogą występować w czasie ciąży ale nie u każdej kobiety będą przyczyną depresji poporodowej. Warto żeby otoczyła się Pani osobami, które udzielą Pani wsparcia psychicznego jak i konkretnego wyręczenia w obowiązkach codziennych. Zalecam dużo relaksu, pozytywnego myślenia o dziecku, prób odciągnięcia uwagi od dokuczliwych objawów. Warto, żeby te dolegliwości nie stanowiły centrum Pani funkcjonowania, żeby nie skupiała się Pani tylko na nich. Jeśli wcześniej miała Pani problemy emocjonalne ryzyko depresji poporodowej jest większe, ale nie ma pewności, że ona wystąpi. Jednak jeśli będzie Pani zauważać pierwsze objawy proszę jak najszybciej udać się do lekarza. Pozdrawiam, Monika Wysota