Badania kontrolne po mastektomii - dlaczego od dnia operacji nie zlecono mi żadnych?

Witam.

Jestem 1,5 roku po jednoczesnej obustronnej mastektomii. W sierpniu minął rok od zakończenia chemii. Mam jednego raka hormonozależnego i drugiego potrójnie ujemnego. Walczę, ale dlaczego od dnia operacji nie zlecono mi żadnych badań kontrolnych? Sama poprosiłam o rtg kl. piersiowej.

Czy to normalny kalendarz badań kontrolnych?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Co do badań kontrolnych i opieki po leczeniu raka piersi, to wg najnowszych standardów wygląda następująco:

- kontrola u onkologa co 3-6 miesięcy (ocena blizny pooperacyjnej, palpacyjna drugiej piersi, ocena dołów pachowych) w ciągu pierwszych 3 lat po zakończeniu leczenia, następnie 6-12 miesięcy przez 2 lata i potem co rok,
- pierwsza kontrolna mammografia (drugiej piersi) powinna być wykonana po roku od diagnozy raka, nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu naświetlań, następnie wg zaleceń lekarza - co 6-12 miesięcy,
- regularne kontrole u ginekologa (co najmniej raz na rok), przy stosowaniu hormonoterapii należy zgłaszać lekarzowi każdy przypadek krwawienia z dróg rodnych,
- należy zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia: duszności lub trudności w oddychaniu, uporczywych bólów głowy, wysypki na piersiach, wycieku z brodawki sutkowej, bólu kości, bólu w klatce piersiowej, nowych zgrubień/zmian w piersiach, bólu brzucha.

Jak widać nie zaleca się rutynowego wykonywania RTG kl piersiowej, USG brzucha itp, ponieważ nie odnotowano, aby miało to znaczenie we wcześniejszym wykryciu nawrotu nowotworu lub przerzutów.

Pozdrawiam serdecznie