Ból brzucha i krzyża podczas stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewien problem. Mam 33 lata i dwoje dzieci (4 lata i 11 miesięcy). Po zaprzestaniu karmienia zaczęłam stosować dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne M*** - 7 miesięcy temu. 1,5 miesiąca temu spóźniłam się z tabletką 10 godzin i dwa dni później miałam stosunek jednak nie zakończony wytryskiem. Po 3 dniach zaczęłam odczuwać tak jakby bóle owulacyjne oraz miałam taki podobny śluz jak podczas jajeczkowania. Potem bolało mnie już cały czas to brzuch, to plecy, krzyże. Bardzo przestraszyłam się, że mogłam zajść w ciążę więc tabletki brałam jeszcze przez osiem dni, a potem odstawiłam. Po pięciu dniach dostałam krwawienia z odstawienia (dość obfitego), a po jego zakończeniu poszłam do dobrego ginekologa, który dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem (to było jakieś dwa i pół tygodnia od współżycia) - lekarz jeszcze przed badaniem stwierdził małą możliwość ciąży ze względu na fakt, że nie minęło więcej niż 12 godzin, w związku z czym skuteczność tabletek powinna być zachowana. Zbadał mnie a potem zrobił dokładne USG dopochwowe i wykluczył ciążę, gdyż grubość endometrium była 1,5 milimetra, więc uznał że to niemożliwe i nic więcej tam nie widzi. Kazał mi w dalszym ciągu zażywać tabletki.

Ja jednak swoje dolegliwości mam do tej pory i zaprzestałam zażywać tabletek. Oczywiście od tego czasu nie współżyłam. Dziś mija 30 dni od krwawienia z odstawienia, a okresu nie ma (tego prawdziwego), boję się że jestem w ciąży. Nie chcę robić testu ciążowego, bo mam do nich uraz - raz przeżyłam szok, bo wykazał, że jestem w ciąży, a w niej nie byłam. Proszę mi powiedzieć czy rzeczywiście lekarz miał rację i przy takim endo ciąża jest niemożliwa, ale skoro tak, to czego ciągle bolą mnie plecy, krzyże i dół brzucha, no i nie mam jeszcze prawdziwego okresu? Jakie mogą być inne możliwe przyczyny? Dodam, że dwa razy miałam już ciążę urojoną, ale teraz naprawdę odczuwam te wszystkie nieprzyjemne dolegliwości i jeszcze ten brak okresu. Proszę o odpowiedź.

Pytanie zadane 27-11-2011r. o 11:07
lek. Aneta Zwierzchowska porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska

lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.

Porada eksperta

Witam!

Brak miesiączki wynika najpewniej z tego, że Pani organizm potrzebuje nieco czasu, by odzyskać równowagę hormonalną. Bardzo często pierwszych kilka cykli po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest nieregularne. Rzeczywiście, skuteczność tabletek nie powinna zostać zachwiana przez 10-godzinne opóźnienie a cienkie endometrium wydaje się potwierdzać, że nie mogła Pani zajść w ciążę. Powinna Pani jednak wykonać test ciążowy, by mieć całkowitą pewność. Testy dają czasem, we wczesnej ciąży, wynik fałszywie negatywny, natomiast wynik fałszywie pozytywny jest skrajnie nieprawdopodobny, jeśli nie przyjmuje się preparatów hormonalnych zawierających gonadotropinę kosmówkową. Może Pani wykonać test z krwi, który jest pewniejszy (badanie stężenia betaHCG we krwi).

Pani dolegliwości mogą wynikać ze zbliżania się miesiączki lub np. z zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). To ostatnie jest prawdopodobne, jeśli ma Pani również gorączkę i złe samopoczucie. Powinna Pani niezwłocznie, po wykluczeniu ciąży, udać się ponownie do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Seks »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Wymioty po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej

Witam! W ostatnim opakowaniu przy 23 tabletce wymiotowałam, więc stwierdziłam, że 24 nie wezmę...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Pomylenie tygodnia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Co się dzieje w przypadku pominięcia przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych w ostatnim tygodniu...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Zmiany w piersi - czy mogą być groźne?

Witam, mam 23 lata i od roku zażywam tabletki antykoncepcyjne, w związku z tym moja dr ginekolog...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Zwymiotowanie pierwszej tabletki po przerwie

Witam, mam następujący problem. Po 7-dniowej przerwie wzięłam tabletkę antykoncepcyjną o stałej...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Plamienie jako pierwszy dzień krwawienia

Witam! Mam 17 lat, lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Zwykle miesiączka rozpoczyna...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Wymioty i dodatkowa tabletka antykoncepcyjna

Witam! Biorę tabletki Jasmin. Dziś jest 20 dzień bieżącego opakowania. Tabletki zażywam o stałej...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij