Brak przeciwciał blokujących

Dzień dobry, jestem aktualnie w 8 tygodniu ciąży i mam pytanie dotyczące ryzyka z powodu braku przeciwciał blokujących. Mam 6-letnią córkę, którą urodziłam po bezproblemowej ciąży, również bez kłopotów z poczęciem, córka urodziła się poprzez cięcie cesarskie. Niestety z kolejnymi planami macierzyńskimi nie było już tak łatwo. W 2009 r. przy kolejnej ciąży, w 8 tyg. okazało się, że płód się nie rozwinął, nie było pracy serca, obumarł, ciąża została usunięta. Po okresie ochronnym rozpoczęliśmy ponowne starania, w grudniu 2010 zaszłam w kolejną ciążę, która poroniła się samoistnie w 5 tyg. Po tych niepowodzeniach rozpoczęliśmy szereg badań, z których wniknęło, że generalnie jestem zupełnie zdrowa, bez żadnych dolegliwości, tylko niestety w ocenie obecności przeciwciał blokujących ALLO-MLR % hamowania wynosi 0%, dodatkowo w mojej surowicy nie stwierdzono obecności przeciwciał cytotoksycznych przeciwko limfocytom mojego męża: kontrola pozytywna 100% komórek martwych; kontrola negatywna 3% komórek martwych; surowica badana 2% komórek martwych.

W związku z powyższym opcja autoszczepionek została wykluczona, a z powodu ryzyka wstrząsu anafilaktycznego (jestem alergikiem po wstrząsie) również opcja wlewów imun. nie była rozpatrywana. W obecnej sytuacji zgodnie z zaleceniem lekarza biorę dopochwowo 2x dziennie 2 tabletki Luteiny, 1x Accard i 3x nospę. Mam następujące pytania: Czy brak przeciwciał blokujących jest ryzykiem przez cały okres ciąży, czy tylko w I trymestrze? Na którym etapie ciąży będę mogła czuć się w miarę spokojna i bezpieczna (o ile w ogóle jest to możliwe)? Na co powinnam zwracać szczególną uwagę / czego unikać? Co potęguje ryzyko w moim przypadku? Czy teraz w trakcie ciąży powinnam zrobić jakieś szczególne, dodatkowe z tym związane badania? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dzień Dobry!

1. Czy brak przeciwciał blokujących jest ryzykiem przez cały okres ciąży, czy tylko w I trymestrze?
Przeciwciała blokujące pojawiają się w surowicy kobiet o prawidłowym przebiegu ciąży od 4. do 12. tyg. jej trwania, osiągając szczytowy poziom pod koniec II trymestru, po czym stopniowo zanikają aż do końca ciąży. W tym też okresie obecność tych przeciwciał jest najbardziej istotna dla prawidłowego rozwoju płodu, później są one nadal istotne, ale troszkę mniej niż w początkowym okresie, ponieważ kontakt krwi lub jakiś innych wydzielin lub tkanek może skierować odpowiedź immunologiczną przeciwko dziecku. Główne powikłania tego stanu rzeczy to:
- rzucawka i stan przedrzucawkowy;
- powikłania, głównie związane z zahamowaniem prawidłowego rozwoju ciąży (IUGR).

2. Na którym etapie ciąży będę mogła czuć się w miarę spokojna i bezpieczna (o ile w ogóle jest to możliwe)?
Tak jak mówiłem, na całym etapie trwania ciąży - jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Gdy będzie Pani już w III trymestrze, ryzyko powikłań z każdym dniem będzie się zmniejszało, ale nadal jest możliwe. Nie straszę Pani tylko wyjaśniam jaki jest aktualny stan wiedzy.
Mechanizmy regulacji immunologicznej w ciąży jeszcze nie są dokładnie zbadane i potwierdzone, są to na razie w większości przypadków hipotezy.

3. Na co powinnam zwracać szczególną uwagę / czego unikać? Co potęguje ryzyko w moim przypadku?
W Pani przypadku najważniejszy jest spokój i pozytywne myślenie oraz unikanie urazów, nadmiernego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężarów, stresu. Polecam spacery :) oraz sumienne branie leków przepisanych przez lekarza prowadzącego.
Szkoda, że nie można zastosować u Pani autoszczepionek, bo jest to aktualnie najbardziej skuteczna metoda leczenia przyczynowego, aktualne leczenie jest leczeniem zachowawczym, wspomagającym utrzymanie ciąży.

4. Czy teraz w trakcie ciąży powinnam zrobić jakieś szczególne, dodatkowe z tym związane badania?
Patrząc na aktualne badania - został wykonany pełny panel badań. Myślę, że wykonanie innych badań będą stratą pieniędzy i czasu. Proszę regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać KTG oraz USG. Proszę zaufać swojemu specjaliście

Pozdrawiam Lekarz Piotr Raganowski