Ciała ketonowe w badaniu moczu

Dzień Dobry! Chciałabym poprosić o interpretację badań, czy powinno coś niepokoić zwłaszcza w kontekście jakichś chorób nerek. Kreatynina - 0,87 mg/dl; GFR wg MDRD - powyzej 60; wg CCr - 85,8. Mocz: barwa - ciemnożółta; przejrzystość - lekko mętny; glukoza - ujemny; bilirubina - ujemny; ciała ketonowe - 5,0 mg/dl; ciężar właściwy - 1,030; ph - 6,00; białko - 15,00 mg/dl; urobilinogen - 0,2 EU/dl; azotyny - ujemny; erytrocyty - ujemny; leukocyty - 3-4; nabłonki płaskie - nieliczne; pasma śluzu - liczne. Pani w laboratorium powiedziała, że powinnam po prostu więcej pić, proszę o interpretację.

Lek. Marta Hat

Witam! Parametry nerkowe są w normie, w badaniach nie ma większych nieprawidłowości. Jedyną odbiegającą od normy wartością jest nadmiar ciał ketonowych w moczu. Obecność ciał ketonowych w jednorazowej próbce moczu może być wynikiem diety, spożycia dużej ilości białek, tłuszczów, odwodnienia, może towarzyszyć wysokiej gorączce i wymiotom. W przypadku, gdy wynik jest powtarzalny może świadczyć o zaburzeniach w obrębie gospodarki węglowodanowej i tłuszczowej, głównie o źle kontrolowanej cukrzycy. Najprawdopodobniej u Pani ciała ketonowe są zjawiskiem jednorazowym, korekta w obrębie diety i ilości spożywanych płynów powinna wystarczyć. Pozdrawiam serdecznie!