Czy ciała ketonowe mogą być wynikiem tego, że rozpoczęłam bieganie?

Witam, proszę o pomoc, czy powinnam przejmować się wynikami badania moczu. Barwa: jasnożółta, Przejrzystość - przejrzysty, Ciężar właściwy 1011g/l normy 1010 - 1030, pH5,0 normy, 5,0 - 8,0, Leukocyty ujemny, Azotyny ujemny, Białko ujemny, Glukoza ujemny, Ciała ketonowe 15 mg/dl, Urobilinogen w normie, Bilirubina ujemny, Erytrocyty ujemny. Martwią mnie ciała ketonowe w moczu i ph oraz ciężar przy dolnej granicy. Czy ciała ketonowe mogą być wynikiem tego że rozpoczęłam bieganie (co 2 dni), po każdym biegu wieczornym spożywam koktajl białkowy pomagający spalić tłuszcz. Nie jestem na restrykcyjnej diecie, ale ten koktajl pije codziennie. Biegam od 2 tygodni ok 5, 7 do 10-ciu kilometrów. Dzień przed badaniem moczu nie biegałam. Poza tym nie mam żadnych objawów. Dzien przed badaniem był straszny upał i wypiłam ok 2,5 litra wody niegazowanej z plasterkami cytryny - czy to mogło mieć wpływ na ph i inne czynniki ? Czy mam się czym martwić? Badanie moczu było robione kontrolnie, robię je co jakiś czas. Mam czasem podkrążone oczy i czasem rano i na wieczór lekko puchną, ale pracowałam ostatnio bardzo dużo mam niedoczynność tarczycy i puchnie właściwie cała twarz. Na czerwono zaświeciły się tylko ciała ketonowe. Nie mam żadnych innych objawów mogących świadczyć o cukrzycy, w rodzinie nie ma cukrzycy, w poprzednim badaniu moczu z ok grudnia nie było ciał ketonowych i reszta w normie, ale ok rok temu pojawiły się w ilości 5mg/dl, potem już ich nie było. Czy gdybym miała cukrzyce nie były by widoczne cały czas? Mocz oddaje normalnie. Jak pije ok lit wody to oddaję mocz kilka razy dziennie, jak piję ok 3 litrów chodzę zdecydowanie częściej. Z góry dziękuję za odpowiedź. Robiłam też badania krwi i wszystko jest w normie (pełna morfologia).

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Ciała ketonowe w moczu pojawiają się np. w trakcie cukrzycy (ale wtedy również byłby obecny cukier w moczu, u Pani wynik ten jest negatywny) lub w trakcie okresu ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Prawdopodobnie nie ma podstaw do niepokoju. W razie pojawienia się niepokojących objawów powinna Pani udać się do lekarza pierwszego kontaktu.