Co może oznaczać świąd całego ciała?

Mam pytanie czy okropne swędzenie na całym ciele jest objawem alergii na pokarm czy może nietolerencji. Otóż robiłem testy pokarmowe na alergie i nic nie wykazały. Spożyłem dzisiaj bamany i biszkopty po czym zaczęło mnie strasznie swedzieć. Obawiam się, że to nietolerancja na któryś z pokarmów. Może gluten? Do powyższego pytania o swedzenie chciałem się jeszcze zapytać czy nietolerancja glutenu objawia się uporczywym świądem?

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyn świądu jest bardzo dużo. Jeśli zaobserwował pan ścisłą korelację z przyjmowaniem określonych produktów to znaczy, że może on wynikać z alergii pokarmowej. Oprócz tego warto sprawdzić: morfologię krwi z rozmazem, ALT, AST, ALP, PT, GGT, bilirubinę całkowitą i bezpośrednią, OB. Pozwoli to wykluczyć inne przyczyny świądu skóry. Celiakia rzadko może dawać objawy skórne, jeśli to pana niepokoi może pan oznaczyć przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i przeciwendomoyzjalne (oba w klasie IgA). Do rozważenia wizyta u alergologa.