Co może znaczyć biegunka i gorączka u syna?

Witam, mój syn od trzech dni jest niespokojny. Przedwczoraj i dziś miał biegunkę, a dodatkowo wczoraj i dziś ma gorączkę. Wczoraj było 38,7 a dziś w lekko ponad 37. Dodatkowo wkłada rączki do buzi. Apetyt jest, pije też wodę. Za dwa tygodnie kończy rok.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez badania trudno jednoznacznie wskazać przyczynę podniesionej temperatury ciała dziecka oraz biegunki. Wiele patogenów, zarówno wirusów, jak i bakterii, może być odpowiedzialnych za infekcje u dzieci. Są one tym groźniejsze, im mniejsze jest dziecko. Również zakażenia pasożytnicze, nietolerancje pokarmowe czy choroby niezwiązane z układem pokarmowym mogą manifestować się biegunką.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-biegunki-u-dziecka.

Niekiedy nie da się ustalić źródła luźniejszych stolców, jednak przy łagodnych dolegliwościach wprowadza się leczenie objawowe – zbijanie gorączki, jeśli jest taka konieczność (temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza lub złe samopoczucie dziecka), podawanie leków przeciwbiegunkowych i, co najważniejsze, podawanie dziecku dużej ilości płynów tak, by nie doszło do odwodnienia.

W razie gdy biegunka nie ustępuje lub nasila się czy też samopoczucie dziecka się pogarsza, konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą – u niemowląt szybko dochodzi do odwodnienia, również niektóre infekcje wirusowe mogą być wyjątkowo groźne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-biegunke-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.