Co może znaczyć utrzymujący się ból po zapaleniu jelita krętego?

Witam. Mam 22 lata. Od jakiś 9 miesięcy lecze się na chorobę wrzodowa dwunastnicy, ostatnią gastroskopie miałam w maju (są to wrzody bardzo oporne na leczenie, lekarz podejrzewał nawet chorobę Crohna, jednak wyszło, że są to zwykle wrzody trawienne). Dokładnie 11 lipca trafiłam do szpitala z bólem w nadbrzuszu, okazało się że trzustka jest podrażniona (amylaza 219, CRP 14), natomiast z badania USG wyszło zapalenie jelita kretego. Dostałam antybiotyki i po 3 dniach zostałam wypuszczona do domu. Od tego czasu minęło już więcej niż półtora miesiąca, a ja ciągle odczuwam lekkie dolegliwości, mimo stosowania odpowiedniej diety (delikatne bóle brzucha po prawej stronie, czasami promieniujace na plecy albo przelewanie w brzuchu po posiłku). Obawiam się że to nie jest normalne, zwłaszcza że minęło już jakiś czas od pobytu w szpitalu. Czy powinnam zrobić jakieś badania? Jeżeli tak, to jakie? I skąd w ogóle mogło się to wszystko wziąć? W szpitalu nic mi nie powiedzieli. Dodam, że przed chorobą starałam się odżywiać zdrowo i regularnie, nie pale papierosów, alkoholu też praktycznie nie pijam. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Sugeruję wizytę kontrolną u gastrologa, który zleci Pani odpowiednie badania i będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Być może zapalenie zostało całkowicie wyleczone. Pozdrawiam!