Co oznacza ta plama na policzku u dziecka?

Witam. Córka 11 miesięcy od jakiegoś czasu (ok 2 tyg) pojawiła jej się czerwona, chropowata plamka na policzku. Nie swędzi jej to bo nie drapie się po tym ale trochę mnie to martwi. Czy należy udać się do dermatologa czy można spróbować samemu z jakimiś maściami?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

suche, łuszczące się miejsca na skórze dziecka, mogące przybierać postać pojedynczych, chropowatych placków najczęściej spowodowane są: alergiami, AZS, skazą białkową czy łuszczycą. U niemowląt warto bacznie obserwować zmianę – czy nie powiększa się bądź nie pojawia w takich miejscach, jak zgięcia kolanowe lub łokciowe.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-u-niemowlat.

Można wówczas podejrzewać, że dolegliwości skórne są reakcją np. na składnik pokarmowy – u noworodków np. na białka mleka (skaza białkowa), u starszych dzieci mogą być oznaką alergii także na inne składniki pokarmowe, ale też na środki myjące czy proszek do prania.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-krowie-u-dzieci.

Zmiany skórne wymagają odpowiedniej higieny i pielęgnacji – warto zmienić produkty do kąpieli maluszka na hipoalergiczne, podobnie jak proszek do prania. Do pielęgnacji skóry należy używać łagodnych, natłuszczających kosmetyków – emolientów, dedykowanych chorym na atopowe zapalenie skóry.

Jeżeli zmiana nie zniknie, wskazana będzie wizyta u pediatry, który może zadecydować o dalszej diagnostyce alergologicznej.

Szerzej o pielęgnacji wrażliwej skóry małego alergika pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-azs-5-zlotych-zasad-pielegnacji-atopowej-skory-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.