Co robić, aby obniżyć potas?

Mam 65 lat . Robiłam badania krwi z których wynika ,że stężenie potasu w krwi wynosi 5,57 mmol/l. Czy wynik jest bardzo zły co robić ,żeby obniżyć potas .

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przez Panią przypadku mamy do czynienia z bardzo lekką hiperkaliemią, czyli nadmiarem potasu. Aby obniżyć potas w organizmie, należy ograniczyć spożywanie produktów bogatych w ten składnik mineralny.

Musi Pani pamiętać, że do produktów bogatopotasowych zaliczamy między innymi: ryby, orzechy, pomidory (oraz ich przetwory), banany, a nawet ziemniaki. Należy mieć na uwadze, że stosując dietę niskopotasową, ograniczamy również dostarczenie organizmowi potrzebnych witamin (na przykład witaminy C i witamin z grupy B), prawdopodobnie będzie potrzebna ich suplementacja.

Hiperkalemia może prowadzić do różnych poważniejszych schorzeń, takich jak zaburzenia rytmu serca, także w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinna Pani udać się na wizytę lekarską w celu zasięgnięcia fachowej opinii medycznej.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który w szczegółowy sposób opisuje problem za dużej ilości potasu we krwi:

https://portal.abczdrowie.pl/potas-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.