Co robić przy tej wysypce na dekolcie?

Tydzień temu pojawiła się u mnie wysypka na dekolcie. Każdego dnia jest jej więcej. Na dzień dzisiejszy mam ją na całym ciele, łącznie ze stopami i skórą głowy. Dziś rano pojawiła się na podniebieniu przez co mam problemy z jedzeniem. Przez kilka pierwszych dni miałam też powiększone węzły chłonne. Lekarz zalecił mi leki przeciwhistaminowe ale nie pomagają. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości, jednak najważniejszym byłoby odnaleźć przyczynę takiego stanu, aby móc rozpocząć właściwe leczenie i poprawić komfort życia.

Nie napisała Pani, czy występują jeszcze jakieś dodatkowe objawy, jak: podwyższona temperatura ciała, ból gardła, głowy i stawów oraz ogólne zmęczenie. Wysypka skórna postępująca od dekoltu w kierunku całego ciała może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim wszelkie wykwity na skórze w postaci krostek, grudek, plam, czy pęcherzyków mogą być spowodowane silną reakcją alergiczną na dany alergen, zarówno pokarmowy, jak i wziewny, czy kontaktowy. Często na skutek alergii pojawiać się może pokrzywka, która obejmuje zazwyczaj całe ciało.

Oprócz alergii, taka wysypka mogłaby pojawić się na skutek pewnej choroby zakaźnej, między innymi: odry, różyczki, ospy wietrznej, czy rumienia zakaźnego, płonicy, mononukleozy, a także boreliozy.

Ze względu na odległość, trudno jest określić przyczynę Pani dolegliwości, dlatego zalecamy wizytę u lekarza internisty, aby pomógł rozwiązać aktualny problem zdrowotny. Specjalista prawdopodobnie zadecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby złagodzić takie objawy skórne.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-letnia-wysypke

https://portal.abczdrowie.pl/reakcja-alergiczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.