Co zrobić, aby zwalczyć niedokrwistość?

witam serdecznie, od lat mam niedokrwistość -żelazo było zawsze poniżej normy, hemoglobina wynosiła 7.0 w lutym było 8,00 przez ostanie 3 miesiące brałam lek - Sorbifer ... moja hemoglobina wzrosła do 11,7(takich dobrych wyników jeszcze nie miałam) problem jest taki że lymph wzrosły mam 50.2 %. inne parametry są zaniżone - proszę o poradę co zrobić aby zwalczyć niedokrwistość? Magdalena l.36

Witam!
Czasem mogą pomóc zmiany pewne podczas zażywania preparatów żelaza. Wchłanianie zwiększy się jeśli będziemy przyjmować je na czczo albo między posiłkami. Preparat warto popijać sokiem cytrusowym (lub wodą z cytryną), ponieważ witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Bardzo korzystnie wpływają witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Podczas kuracji żelazem należy ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych, a także produktów mącznych. Należy zwiększyć spożycie warzyw (zwłaszcza zielonych liściastych oraz buraków) i owoców (fruktoza także wspomaga wchłanianie żelaza) oraz czerwonego mięsa.
Pozdrawiam!

Milena Lubowicz

Być może występuje u Pani problem z wchłanianiem żelaza. Proponowałabym konsultację gastroenterologiczną.
Pozdrawiam