Cukrzyca a wybór metody antykoncepcji

Dzień dobry. Mam pytanie. Myślę o rozpczęciu współżycia i nie wiem, jaka metoda jest dla mnie najbardziej skuteczna i bezpieczna, ponieważ mam cukrzycę i chorobę von wilembranda - kłopoty z krzepliwością krwi. Czy prezerwatywa jest najlepszą antykoncepcją w moim wypadku?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prawdopodobnie prezerwatywa jest w Pani przypadku dobrym wyborem. Według WHO stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest przeciwwskazane między innymi w przypadku zaburzeń krzepnięcia i powikłanej cukrzycy. Jednak mówiąc o zaburzeniach krzepnięcia, chodzi bardziej o choroby sprzyjające zbyt szybkiemu krzepnięciu krwi, a choroba von Willebranda polega na tym, że krew krzepnie zbyt wolno. Powikłana cukrzyca to taka, w której wskutek złej kontroli glikemii i wieloletniego przebiegu nastąpią powikłania, np. uszkodzenie nerek, siatkówki. Nie wiem, jak jest w Pani przypadku, czy ma Pani powikłania cukrzycy... Wydaje mi się jednak, że w Pani sytuacji tabletki, plastry czy krążki mogą nie być dobrym pomysłem. Dobrze by było, gdyby porozmawiała Pani o tym z  lekarzem, który się Panią opiekuje, ewentualnie ginekologiem, do którego i tak musiałaby się Pani wybrać po ewentualne wypisanie recepty na tabletki.

Prezerwatywa bywa czasami środkiem zawodnym, może pęknąć lub się zsunąć. Jednak prawidłowo stosowana, z zachowaniem zasad ostrożności (trzeba uważać, by nie uszkodzić jej paznokciami, warto co jakiś czas, np. podczas zmiany pozycji sprawdzić, czy jest na miejscu, itp.) może mieć naprawdę dużą skuteczność, bez istotnych dla zdrowia działań niepożądanych. Warto też pamiętać, że znaczenie ma jakość prezerwatywy - lepiej wydać trochę więcej pieniędzy na dobrą markę, a także kupować prezerwatywy w aptece, a nie np. w kiosku. Poza tym prezerwatywa odgrywa znaczenie w ochronie przed chorobami przenoszonymi droga płciową.

Oczywiście wyboru musi Pani dokonać sama, jednak na pewno w Pani przypadku nie należy stosować wkładki wewnątrzmacicznej (ponieważ nie rodziła Pani jeszcze dzieci), a chemiczne środki (kremy plemnikobójcze) mają za małą skuteczność, by warto je było polecać.

Pozdrawiam serdecznie!