Cukrzyca typu 1 i wynik MR głowy z kontrastem
Dzień dobry. Mam 28 lat i choruję od 7 r.ż na cukrzycą t.1. Właśnie otrzymałam wyniki MR głowy z kontrastem.Co to oznacza : Niewielkie zaniki korowe mózgu w okolicach czołowo -ciemieniowyh ??? Układ komorowy poszerzony, nieprzemieszczony.Zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału w obrębie mózgowia nie stwierdza się. proszę o pomoc

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Proponuję skorzystać z porady neurologa gdyż sama interpretacja wyniku badania bez całościowego wywiadu nie jest w tym momencie wskazana. Należy pamiętać iż zamiany jakie są opisywane nie są fizjologiczne tym bardziej w młodym wieku.
Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli
https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy