Czy dieta wpływa na koncentrację?

Czy dieta wpływa na koncentracje?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Dieta może wpływać na koncentrację, zarówno w zakresie podaży energii - zbyt niska prowadzi do osłabienia organizmu i zakłóca sprawność procesów myślowych, jak i poszczególnych składników odżywczych, w tym w szczególności składników mineralnych, które wspomagają koncentrację.
Dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego istotna jest odpowiednia podaż węglowodanów złożonych, z których stopniowo uwalniana jest glukoza. Znajdują się one przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Również istotna jest podaż aminokwasów, w tym przede wszystkim tyrozyny którą możemy znaleźć w bogatobiałkowych produktach takich jak mięso, ryby, owoce morza i rośliny strączkowe.
Czynnikiem wspomagającym pracę mózgu jest też regularne dostarczenie kwasów omega -3 wraz z dietą bogatą w ryby morskie, orzechy włoskie, olej lniany i siemię lniane.
Spośród składników mineralnych szczególne znacznie ma magnez, który możemy znaleźć w nasionach roślin , orzechach, ziarnach zbóż, warzywach strączkowych i kakao.
pozdrawiam