Czy lepiej zrobić badanie kału czy posiew krwi?

Witam, Od dłuższego czasu mam problemy z cerą. Miałam robione badania pod kątem hormonalnym,tarczycowym,alergicznym.Wszystko w normie. Męczą mnie też objawy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia ,biegunki,gazy. Dodatkowo bardzo schudłam ,apetytu nie mam wcale. Chciałabym się przebadać pod kątem obecności pasożytów. Czy lepiej zrobić badanie kału czy posiew krwi jest bardziej wiarygodny?

Lek. Wojciech Zygmunt

W kierunku pasożytów najlepiej wykonać badanie z kału. Warto pomyśleć także o diagnostyce w kierunku celiakii (choroby trzewnej), która może manifestować się przewlekłymi biegunkami, wzdęciami, zmianami skórnymi (tzw. choroba Duhringa), brakiem przyrostu masy ciała i wieloma innymi objawami. Celiakia wywołana jest przez nietolerancję glutenu i prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i przez to upośledzonego wchłaniania w przewodzie pokarmowym. W diagnostyce w pierwszej kolejności należy oznaczyć przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej oraz przeciwciała przeciw endomyzjalne (EMA). Jeżeli będą one występować w podwyższonym mianie - wskazana jest gastroskopia w celu pobrania fragmentu ściany jelita cienkiego i jej analizy pod mikroskopem (tylko takie badanie potwierdza celiakię). W leczeniu tej ewentualnej przyczyny stosuje się dietę całkowicie wykluczającą produkty glutenowe z diety. Należy pamiętać, że przed oznaczeniem przeciwciał należy stosować normalną dietę i nie wykluczać z niej glutenu, gdyż może to utrudnić całą diagnostykę. Pozdrawiam i życzę zdrowia.