Czy migotanie przedsionków jest możliwe?

Witam, moj puls (85-120) ostatnio sam z siebie zwolniłl (60-70) czuje sie osłabiona, czuje kolatania i mocne uderzenia mimo tak niskiego pulsu. Bylam u lekarza, ekg i morfologia w normie. W ciągu dnia biorę betabloker ponieważ mialam kiedys tachykardie. Naczytalam się duzo o migotaniu przedsionków ze występują takie objawy niezależnie od pulsu, mialam kiedys holter i echo i bylo tam wszystko dobrze, mam 24 lata malo ruchu duzo stresu i nerwice serca. Czy migotanie przedsionków jest mozliwe?

Witam,

zalecałabym dobrze zdiagnozować podłoże psychogenne, ponieważ przyczyną tachykardii może być zaburzenie lękowe, które wzmacniane jest czynnikiem stresogennym. Zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Rozumiem, że jest Pani po konsultacji psychiatrycznej - rozpoznanie; nerwica lękowa, jeśli nie to wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego. Betabloker niweluje objaw - szybki puls (tachykardię), jednak przyczyna problemu pogłębia się - w tym celu wymagane jest leczenie psychoterapią. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju. W procesie terapeutycznym pacjent/pacjentka uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie