Czy moje hemoroidy powróciły?

Witam, mam 19 lat i od jakiegoś czasu mam pewien problem. Jakieś 4 lata temu lekarz rodzinny stwierdził u mnie hemoroidy pomimo tego, że dużo się ruszam i zdrowo się odżywiam. Wypisał mi maść, zastosowałam ją do końca i na dłuższy czas objawy zniknęły. Niedawno zaczęłam odczuwać te same dolegliwości, czyli pieczenie po wypróżnieniu, ale bardzo rzadko krew na papierze. Dziś w okolicy odbytu pojawił się mały, miękki guzek, który powoduje dyskomfort. Rano go jeszcze nie było, pojawił się jakiś czas po wypróżnieniu. Gdy mocniej na niego nacisnę, można powiedzieć, że chowa się do środka. Nigdy nie miałam takiego guzka, dlatego zaczęłam się obawiać. Dodam jeszcze, że od dłuższego czasu mam problemy z wypróżnianiem, występują zaparcia oraz bóle brzucha i silne bulgotanie w jelitach. Chcę wiedzieć, czy na pewno są to hemoroidy, ponieważ nie chcę znowu iść do lekarza z tym samym problemem.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W tym przypadku konieczny jest bezpośredni kontakt z lekarzem proktologii. Wspomina Pani o dodatkowych dolegliwościach, jak zaparcia, bóle brzucha oraz problemy z jelitami, które także wymagałyby głębszej diagnostyki. W związku z tym warto jeszcze rozszerzyć konsultacje o specjalistę gastroenterologii. Hemoroidom, czyli żylakom odbytu mogą towarzyszyć jeszcze inne objawy, jak np. świąd odbytu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. W leczeniu żylaków odbytu stosuje się m.in. gumowanie metodą Barrona oraz środki farmakologiczne.

Do czasu konsultacji lekarskiej można sięgnąć po domowe sposoby, które nieco złagodzą przykre dolegliwości. Pomocne mogą być kąpiele z dodatkiem ziół, czyli tzw. nasiadówki. Aby zapobiegać nawrotom choroby nie bez znaczenia jest również zmiana dotychczasowego stylu życia. Warto pamiętać nie tylko o zdrowej diecie, ale także regularnej aktywności fizycznej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który szczegółowo opisuje przyczyny, jak również możliwości leczenia hemoroidów:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-odbytu-i-zaparcia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-dolegliwosci-moga-wskazywac-na-zylaki-odbytu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-hemoroidami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.