Czy podane objawy świadczą o nawrocie depresji czy o skutkach odstawienia leku?

Witam, proszę o poradę, rok temu zachorowałem na depresję, przez cały ten czas brałem leki plus terapia , odstawilem je stopniowo, ostatnia dawkę 5 mg brałem przez około 4 tygodnie. Wszystko było wpozadku przez około 3 tygodnie od odstawienia, niestety po tym czasie powróciło złe samoczucie, bezsenność, częste bóle głowy, nerwowość, bezsilność, ciągle mokre oczy. Moje pytanie brzmi czy to może być powrót depresji czy są to skutki odstawienia zbyt szybko leku ?

Idzie jesień, depresja lubi wtedy powracać. Z drugiej strony psychiatra zezwalając na odstawienie leku, pewnie Panu pomoże, jeśli Pan opowie mu o swoich objawach.
Pozdrawiam

Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dotychczas prowadził Pana leczenie. Przyczyny mogą być różne: może to być reakcja fizjologiczna organizmu na brak dotychczasowych "stymulantów" (leków) ale też może być reakcja psychologiczna na "rozstanie"; rozstanie z dotychczasową formą leczenia, rozstanie z lekarzem, rozstanie z ważną dla Pana osobą, która była dla Pana wsparciem. Jeśli wciąż uczęszcza Pan na psychoterapię, to proponuję przyjrzeć się z terapeutą temu, co tak naprawdę kryje się za tym "pogorszeniem" samopoczucia. Może to nie pogorszenie stanu zdrowia, tylko jakaś śladowa forma dawnych, wyuczonych w przeszłości sposobów reagowania na stratę, czy rozstania z ważną dla Pana osobą. To nie musi być nawrót depresji, tylko doświadczanie swoistej żałoby na stratę: "stratę" lekarza, "stratę" dotychczasowej formy wsparcia. Przeżywanie uczuć żałoby, nie jest przejawem choroby. Proponuję jednak omówić to ze swoim psychoterapeutą, bądź ponownie skontaktować się ze swoim lekarzem, jeśli samopoczucie nie wróci "do równowagi".

Pozdrawiam