Czy w tej sytuacji istnieje ryzyko ciąży u 20-latki?

Dzień dobry, mam pewną sprawę, która nie daje mi spokoju. W nocy z 31 na 1 stycznia ocieraliśmy się o siebie z chłopakiem. Zaznaczę że ocierałam się tylko o trzon penisa, mój chłopak raczej nie wydziela prejakulatu, chociaż sama już nie wiem. Potem robiłam mu dobrze buzią i doszedł. Czy jest jakieś ryzyko, zaznaczę że biorę tabletki antykoncepcyjne ale w te kilka dni brałam je o innych godzinach niż zawsze (czyli z kilka godzinnym opóźnieniem). Dziś mamy 21 stycznia a ja od 9 dni mam brązowe plamienia z pochwy i wzdęcia w brzuchu. Były dwa dni, w których brązowego plamienia praktycznie nie było. Krwawienie z odstawienia powinnam dostać za dni, co to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zacznijmy od tego, że płyn preejakulacyjny jest naturalnym lubrykantem wydzielanym przez mężczyzn podczas silnego podniecenia seksualnego. Najprawdopodobniej więc i Pani chłopak również wydzielał preejakulat w trakcie zbliżenia.

Skoro jednak przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne, które chronią przed ciążą, a dodatkowo zbliżenie polegało tylko na ocieraniu się i nie doszło do stosunku seksualnego, to nie ma Pani powodów do obaw, jeśli chodzi o ewentualną ciążę. Choć plemniki znajdują się również w preejakulacie, to jest ich znacznie mniej niż w spermie. Mało prawdopodobne, aby dostały się one do Pani dróg rodnych podczas pettingu.

Brązowe plamienia najprawdopodobniej więc nie wynikają z potencjalnej ciąży, lecz związane są z innym czynnikiem. Czasem dzieje się tak na skutek przyjmowanych hormonów lub z powodu schorzeń ginekologicznych, takich jak nadżerka szyjki macicy czy torbiele na jajnikach, dlatego dobrze by było, żeby zbadał Panią ginekolog.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania dostępne są poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-tabletkach-novynette, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-tabletkach-vibin-mini​.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.