Czy woda gazowana o smaku grejfrutowym może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Witam serdecznie! Czy woda gazowana o smaku grejfrutowym może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Należy sprawdzić czy woda zawiera naturalny ekstrakt z grejpfruta - bardzo wątpliwe. Wody smakowe najczęściej zawierają chemiczne "smaki" owocowe, co oznacza, że tak naprawdę nie mają nic wspólnego z danym owocem. W związku z tym woda o smaku grejpfrutowym nie zaburza wchłaniania leków, w tym antykoncepcji hormonalnej.
Zaleca się jednak by wszelkie farmaceutyki popijać wyłącznie wodą mineralną niegazowaną.