Czy z moim dwuletnim synkiem dzieje się coś poważnego?

Witam serdecznie! Bardzo proszę o pomoc, zrobiłam badania mojemu dwuletniemu synkowi. Byłam z nimi u lekarza, pani doktor powiedziała, aby dla świętego spokoju zrobić mu USG węzłów chłonnych, bo ma powiększone na szyjce i pod pachą. Jestem już po USG. Tarczyca o typowej lokalizacji, prawidłowej wielkości, ruchome elastyczna o prawidłowej jednorodnej echogeniczności. Tchawica nie wykazuje zwężeń i przemieszczeń. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Ślinianki przyuszne i podżuchwowe zmian nie wykazują. Znaleziono kilka powiększonych do 24 mm węzłów chłonnych podżuchwowych obustronnie oraz kilka węzłów chłonnych szyjnych górnych o średnicy do 16 mm, pojedynczy pachowy po stronie lewej o średnicy 15 mm i kilka karkowych o średnicy do 12 mm. Wyżej wymienione węzły chłonne o budowie odczynowej. Węzły chłonne szyjne dolne okołoobojczykowe i w górnym śródpiersiu dostępne w badaniu USG niepowiększone. Grasica zmian nie wykazuje. Wyniki Filipa - WBC; 8,5 MCV; 77 RBC; 4,19 MCH; 27 HGB; 11,3 MCHC; 35 HCT; 32,4 RDW; 15 PLT; 284 MPV; 8,4 PCT; 238 PDW; 15,3 WBC flags: G2 DIFF: % LYM; 58,7 H% #LYM; 4,9 H %MON; 6,7 % #MON; 0,5% GRA; 34,6 L% #GRA; 3,1. Chciałam jeszcze dodać, że synek często ma zapalenie jamy ustnej, dwa razy miał infekcję uszu, a dwa miesiące temu miał anginę i znowu ma nieświeży oddech po przebudzeniu. Pani doktor go badała i powiedziała, że oskrzela i gardło są czyste. Więc co się dzieje i dlaczego? Proszę o pomoc, moja Pani doktor ma urlop i znowu trzeba czekać, nie wiem, co robić. Jeszcze raz proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam ponownie!

Tak, jak pisałam Pani poprzednio, wyniki syna ogólnie są dobre. Przytoczony wynik badania USG także nie jest niepokojący. O powiększonych badaniach syna wiedziała Pani wcześniej. Zaobserwowane i dokładnie zmierzone w obrazie USG dały jeszcze jedną istotną wiadomość. Powiększone węzły chłonne syna mają charakter odczynowy inaczej zwany pozapalnym. Potwierdziły się zatem moje poprzednie przypuszczenia, w których pisałam Pani, że częste infekcje okolicy gardła powodują wzrost węzłów chłonnych. Odczynowy charakter węzłów chłonnych nie ma nic wspólnego z procesem nowotworowym.

W obecnej sytuacji może Pani spokojnie poczekać na wizytę u swojego pediatry. Jeżeli jednak wolałaby Pani wcześniej skontaktować się z lekarzem mającym możliwość zbadania dziecka, zawsze może Pani zamówić wizytę u lekarza zastępującego Pani pediatrę. W przychodni zwykle pracuje kilku specjalistów, którzy przyjmują pacjentów innego lekarza podczas jego nieobecności.

Pozdrawiam