Dlaczego mam ten ból podczas przełykania pokarmów?

Witam Od 5 dni zmagam się z bólem przy przełykaniu - jest to chwilowy, ostry ból w momencie przełknięcia jedzenia i znika. Poza tym nic się z gardłem nie dzieje. Dostałam w międzyczasie zapalenia zatok i przyjmuję antybiotyk ale ból pojawił się przede antybiotykiem więc raczej nie jest on z tym zwiazany. Dodam że jestem 3 tygodnie po jodzie radioaktywnym na tarczycę i przyjmuję encorton oslonowo na oczy wraz z innymi lekami (Nolpaza,Spironol). Co może powodować ten ból przy przełykaniu? Czy ból może być spowodowany przyjmowanymi lekami, a zwłaszcza sterydem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Panią stan faktyczny może być spowodowany wieloma czynnikami. Taka dolegliwość występuje, kiedy pokarm podrażnia uszkodzoną błonę śluzową w przełyku. Po pierwsze, może być to spowodowane występującym u Pani zapaleniem zatok i spływającą wydzieliną z zatok do gardła.

Taki stan uprzykrza nam życie również przy chorobie refluksowej żołądka. Polega ona na częstym przenoszeniu kwasu żołądkowego do przełyku pacjenta oraz prowadzi do powstawania stanów zapalnych tej okolicy.

Oprócz wyżej wymienionych schorzeń powodujących ból przy przełykaniu, powodują go również następujące dolegliwości: zapalenie gardła, urazy przełyku, achalazja jako choroba mięśni przełyku, niedrożności, a nawet groźne zmiany nowotworowe.

Jeżeli taki stan nie minie po przebytym zapaleniu zatok, powinna się Pani udać do lekarza celem uzyskania fachowej porady medycznej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje schorzenie achalazji przełyku:

https://portal.abczdrowie.pl/achalazja-przelyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.