Jak długo leczy się zespół jelita drażliwego?

Witam stwierdzono u mnie zapalenie błony śluzowej żołądka stowalem controloc 40 pomagało potem napilem się piwa i dolegliwości powróciły, potem znowu znalazłem się w szpitalu i stwierdzono zespół jelita drazliwego i moje pytanie ile jescze bd mnie to męczyć stosuje dietę, i biorę leki Tributer forte i derbutir i rifaxminimum 200 może jakieś wskazuwki co warto jeść co Rb żeby dolegliwość 2 ciągu 3 4 msc ustąpił bardzo mi na tym zależy mam przelewanie się pieczenie uczucie pełnosci proszę o odpowiedź pozdrawiam

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Zespół jelita drażliwego jest najczęstszą przewlekła chorobą przewodu pokarmowego. Co oznacza, że nie da się tego wyleczyć w kilka dni jak infekcji wirusowej. W tym przypadku wyniki leczenia w dużej mierze zależą od pacjenta. Dieta zależy od objawów (np. jeśli pacjent cierpi na zaparcia, to zaleca się dietę bogatą w błonnik). Zaleca się "unikanie potraw zawierających dużo węglowodanów nierozkładających się w przewodzie pokarmowym (np. fasola, kapusta, kalafior, brukselka) lub słabo wchłanialnych i łatwo ulegających fermentacji (sacharoza [cukier stołowy], laktoza [w mleku krowim], fruktoza [w miodzie i owocach], sorbitol [w słodzikach spożywczych]) oraz picia kawy i alkoholu". (źródło: Choroby wewnętrzne, pod red. A. Szczeklika) U niektórych pacjentów może być korzystne wprowadzenie diety bezglutenowej.