Jak duże jest ryzyko zapłodnienia w opisanej sytuacji?

Dzień dobry, Dzisiaj w nocy miałam taką sytuację: uprawiałam seks z partnerem ( w prezerwatywie, nie mam innej antykoncepcji) i gdy doszedł chwile jeszcze pozostał we mnie. Następnie przy wyciąganiu penisa z pochwy prezerwatywa została w pochwie i niezwłocznie ją wyciągneliśmy. Po wyciągnieciu prezerwatywy poczułam że sperma wylała się, najprawdopodobniej przy wyciąganiu penisa. Płyn spłynął po szparze pośladkowej na prześcieradło, mokre były też pachwiny i wargi w okolicy wejścia do pochwy. Miałam wrażenie że było go całkiem sporo. Oglądaliśmy potem prezerwatywę w której były resztki spermy na czubku i nie została w żaden sposób pęknięta czy przerwana, tzn w trakcie stosunku chroniła przed zapłodnieniem. Czy powinnam się obawiać i załatwiać antykoncepcje awaryjną?? Jakie jest ryzyko zapłodnienia?? Proszę o pomoc!! Dodam tylko że to 7 dzień po końcu ostatniej miesiączki.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku nieprawidłowego zastosowania antykoncepcji, zawsze istnieje ryzyko zapłodnienia, którego szansa jest niestety trudna do określenia. Zsunięcie się prezerwatywy z członka może doprowadzić do wydostania się ejakulatu do pochwy kobiety (wystarczy, że dojdzie do tego nawet po stosunku), skąd plemniki wraz z wydzieliną gruczołów dodatkowych przedostaną się do macicy, a następnie do jajowodu. Przetrwanie męskich komórek rozrodczych w drogach rodnych kobiety jest możliwe maksymalnie do 7 dni, co oznacza, że mogą one tam zostać aż do momentu owulacji, czyli 14. Dnia cyklu (w przypadku, gdy Pani cykle są regularne i trwają 28 dni).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.