Jak jeszcze można pomóc mojemu dziecku?

Witam. Moje dziecko noworodek 11 dni od 4 dni ma problem ze stolcem. Wcześniej wszystko było ok od zwiększenia dawki ma zaparcia. Ostatnia kupa wczoraj o 13. Czyli 24 h temu. Waga wzrasta dziecka. Położna poleciła bobotic forte ale to jest dla starszych dzieci. Mały karmiony jest piersią i mlekiem modyfikowanym. Pręży się do oddania stolca ale nie może. Proszę o informację jak możemy mu pomóc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, co spowodowało problem z wypróżnieniem – natomiast proszę pamiętać, że zaparcia u noworodków i niemowląt są dość powszechnym problemem wynikającym zarówno z fizjologii układu trawiennego, jak i jego niedojrzałości. Trawienie mleka modyfikowanego bywa niekiedy dodatkowym obciążeniem dla małego brzuszka i również to składa się na problemy z defekacją. Warto wiedzieć, że wskaźnikami zaparcia jest zmniejszenie ilości kup, ale także wzdęty, obolały brzuch oraz brak apetytu niemowlęcia. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Jeżeli Pani dziecko nie ma problemu z bolesnymi kolkami, to lek zawierający symetykon jest zbędny – nie pomoże w wypróżnieniu, natomiast warto już od pierwszych chwil życia dziecka podawać probiotyk, który zadba o mikroflorę jelitową. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Poza tym warto pamiętać, że niekiedy rodzice mylnie interpretują tzw. dyschezję niemowlęcą, która manifestuje się krzykiem, płaczem czy widocznym wysiłkiem, jaki dziecko wkłada w proces oddawania stolca. Sugeruje to zaparcia, a jest naturalne, gdyż u podłoża dyschezji leży brak skoordynowania pracy tłoczni brzucha z mięśniami dna miednicy – dziecko prze, jednocześnie zaciskając zwieracze. Dyschezja niemowlęca zazwyczaj mija około 6. miesiąca życia dziecka razem z innymi dolegliwościami trawiennymi, typu zaparcia, kolki itp. O kolkach może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Do tego czasu warto jak najczęściej układać dziecko na brzuchu, masować brzuch, a niekiedy konieczna jest zmiana mieszanki mlekozastępczej na inną. Warto także zwiększyć udział Pani pokarmu w diecie noworodka, ponieważ w kobiecym mleku znajduje się motylina, czyli hormon, który wpływa pozytywnie na przemianę materii u dziecka. Dodatkowo mleko matki jest lekkostrawne i łatwiej przyswajalne, dlatego takie rozwiązanie mogłoby zniwelować problemy z zaparciami u Pani niemowlęcia. Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://parenting.pl/brak-kupy-u-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.