Jak poradzić sobie z niepokojącym zachowaniem u córki?

Witam. Nasza córeczka ma prawie 3 latka. Problem z zachowaniem córki trwa niedługo, bo zaledwie miesiąc. Jest to jednak dla nas duży problem, ponieważ wcześniej córka nie miała tego typu zachowań. Sprawa wygląda następująco: kiedy w ciągu dnia nie jest coś po jej myśli, wówczas wpada w "szał", który objawia się ciągłym wykrzykiwaniem słowa "nie, nie, nie". Kiedy chcemy ją uspokoić przytulaniem, mówimy do niej spokojnym głosem, wtedy ona nas odpycha lub bije. Teraz wiem, że kiedy "tak robi", nasze słowa i gesty do niej nie docierają. Stan taki może trwać nawet do jednej godziny. W nocy natomiast zazwyczaj odreagowuje te zdarzenia (w snach powraca do tych sytuacji) i dzieje się tak samo jak za dnia. Próbujemy ją wybudzić z tego snu, ale to na nic.

Przypuszczamy, jaka jest prawdopodobna przyczyna jej zachowania. Od urodzenia córka była głównie pod moją opieką, aż do momentu, gdy wróciłam do pracy i na czas naszej obecności w pracy dzieckiem zajmuje się babcia. Poza takimi sytuacjami jest dzieckiem bardzo pogodnym, radosnym i komunikatywnym. Łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Jesteśmy bezradni, bo chcemy pomóc naszemu dziecku, ale nie wiemy jak. Bardzo prosimy o udzielanie rad, jak postępować w takich sytuacjach, czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą? Za pomoc z góry dziękujemy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zachowanie dziecka w nocy może mieć związek z lękami nocnymi. Tego typu zaburzenia snu mogą pojawić się jako reakcja na stresową sytuację. Pani powrót do pracy z pewnością również mógł wpłynąć na zachowanie córki. W tej sytuacji może być również bardzo istotna Państwa relacja z babcią dziecka.
W wieku ok. 2.5 roku mogą pojawić się napady agresywnego zachowania jako sposób rozładowywania emocji.

Obecnie może być wskazane  poświęcanie większej uwagi córce w ciągu dnia oraz zastosowanie określonych rytuałów związanych z usypianiem dziecka. Np.: w godzinach wieczornych tylko wyciszające, spokojne zabawy, czytanie książeczki, zostawianie delikatnego, rozproszonego źródła światła w pokoju dziecka. Tego rodzaju powtarzalne zachowania budują m. in. poczucie bezpieczeństwa. Korzystne są również: wspólna zabawa i wysiłek fizyczny, spacery na świeżym powietrzu.

W trakcie napadu złości, agresywnego zachowania, należy zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zapobiegać ewent. urazom (np. objąć, przytrzymać). Najlepiej mówić dość stanowczym, spokojnym głosem, używając krótkich komunikatów ("Tak nie można").

Z pewnością warto przeanalizować sytuację wspólnie z psychoterapeutą.

Z pozdrowieniami