Kiedy mogę bezpiecznie wyjąć krążek?

Stosuje krążek NR już 9 dni, dziś miałam stosunek. Nie czuje się po nim dobrze. Czy mogę go bezpiecznie odstawić po 2-3 dniach? Czy powinnam zaczekać do końca 3 tygodnia, żeby nie zajść w ciąże? Jak szybko wraca płodność po odstawieniu krążka?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli stosuje Pani krążek już 9 dni, to można go spokojnie odstawić po wspomnianych 2-3 dniach. Gdyby był używany krócej, to należałoby zachować nieco dłuższy margines bezpieczeństwa. Owulacja i płodność może powrócić dość szybko. Zależy to od wielu czynników, w tym właśnie liczby dni nieprzerwanego stosowania krążka. Gdyby była Pani w trzecim tygodniu, to można by odstawić krążek praktycznie od razu, bez większego ryzyka ciąży. Obecnie też do owulacji nie powinno dojść szybciej niż w ciągu tygodnia, a dłużej niż siedem dni nasienie na pewno nie zachowa zdolności do zapłodnienia.

Pozdrawiam serdecznie!