Krążek wyjęty na dłużej niż 3 godziny. Co z jego skutecznością?

Mam takie pytanie, ponieważ w nocy krążek został przeze mnie wyjęty podczas stosunku. Partner nie skończył we mnie, jednak nie znajdował się on w mojej pochwie ok 5-6 godzin. Następnie włożyłam go i czy nadal on mnie zabezpiecza, skoro po 3 dniach odbył się już normalny stosunek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyjęcie krążka na dłużej niż trzy godziny może skutkować wystąpieniem owulacji w danym cyklu. Z tego punktu widzenia nie była Pani zabezpieczona podczas stosunku i kilka dni później. Przyjmuje się, że krążek powinien odzyskać kontrolę nad cyklem po siedmiu dniach prawidłowego używania po dłuższej nieobecności. Jeżeli więc stosunek odbyłby się tydzień lub później po wyjęciu krążka, to byłaby Pani w pełni zabezpieczona.

Szansa na ciążę jest jednak bardzo niska, do owulacji raczej nie doszło, a krążek zagęszczając śluz szyjkowy stwarza dodatkową barierę dla plemników. W zaistniałej sytuacji można przeprowadzić test ciążowy przed włożeniem kolejnego krążka, pod koniec siedmiodniowej przerwy.

Pozdrawiam serdecznie!