Na co mogą wskazywać takie objawy u 30-latki?

Dzień dobry. Mam 30 lat. Od dłuższego czasu męczą mnie takie dolegliwości jak delikatny ciągły pisk w uszach, zmęczenie, brak siły do działania, bóle żołądka, dyskomfort delikatne kłucie pod lewym żebrem w okolicach kolki, zdarzają się też bóle pleców w okolicach lędźwiowych, prawie codziennie wybudza mnie w nocy jakie dyskomfort w okolicach jamy brzusznej. Czasem czuję ogólne roztrzęsienie wewnątrz organizmu. Miałem kilka razy tak że myślałem że już zemdleje uderzała we mnie taka jakby słabość z dusznością ale po chwili lub spokojnym oddechu przechodziło. Przyjmuje przepisany przez lekarza rodzinnego na stałe propranolol 10mg 1x dziennie i 1x aspargin po tym jak miałem 2-3 lata temu problem z szybkim biciem serca i osłabieniem ale wyniki EKG, prześwietlenie płuc, krew, mocz, cukier nic nie wykazały. Kontroluje ciśnienie i zawsze mam w okolicach 110/ 65 i puls poniżej 60 w przedziale 50-60.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 2 miesiące temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Rozumiem, że zmaganie się z tak złożonymi dolegliwościami jest dla Pana dokuczliwe. Z opisu wynika, że wymienione symptomy znacząco wpływają na Pana codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Zrozumiałe jest, że sytuacja ta może wywoływać niepokój, szczególnie jeśli dotychczasowe badania i leczenie nie przyniosły oczekiwanej poprawy.

Pisk w uszach (znany również jako tinnitus), utrzymujące się zmęczenie, bóle żołądka i pleców, a także momenty ogólnego roztrzęsienia i przejściowej słabości mogą mieć wiele przyczyn, często wzajemnie na siebie wpływających.

Mimo że lekarz rodzinny przeprowadził podstawowe badania (w tym EKG i badania krwi), które nie wykazały nieprawidłowości, Pana objawy nadal wymagają uwagi. Na przykład Propranolol, który Pan przyjmuje, jest beta-blokerem i jest stosowany w leczeniu szybkiego bicia serca (inaczej tachykardii), ale jednym z jego możliwych skutków ubocznych jest zmniejszenie ciśnienia krwi i tętna. To z kolei może być powiązane z uczuciem słabości i duszności. Dodatkowo, warto nadmienić, że chociaż beta-blokery są skuteczne, mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia.

W związku z powyższym proponuję, by poddał się Pan dalszej, dokładniejszej diagnostyce, która mogłaby być pomocna w zrozumieniu przyczyn Pana dolegliwości. Konsultacja z neurologiem może być przydatna w kontekście Pana zawrotów głowy i mrowienia, aby ocenić, czy nie ma podłoża neurologicznego tych objawów. Ze względu na bóle żołądka i dyskomfort w jamie brzusznej, wizyta u gastroenterologa może dostarczyć cennych informacji, być może potrzebna będzie gastroskopia, aby sprawdzić stan błony śluzowej żołądka. Z kolei konsultacja z laryngologiem może pomóc w zrozumieniu przyczyn pisku w uszach i być może również zawrotów głowy (jeśli źródłem problemów okazałoby się ucho wewnętrzne i błędnik).

Ponieważ ciągłe zmęczenie i brak siły do działania mogą mieć również podłoże psychosomatyczne, warto również rozważyć wsparcie psychologiczne, które mogłoby pomóc w zarządzaniu stresem i lękiem, jeśli te aspekty wpływają na Pana dolegliwości.

Rozumiem, że sytuacja, w której pomimo podjętych działań objawy nie ustępują, może być frustrująca. Ważne jest jednak, by nie tracić nadziei i kontynuować poszukiwania. Współpraca z lekarzami różnych specjalności może przybliżyć do zrozumienia źródła problemu i znalezienia skutecznych sposobów leczenia.

Proponuję również zapoznanie się z informacjami w poniższych tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-sa-szumy-uszne

https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/betaandrenolityki-betablokery

Życzę Panu siły i determinacji w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań oraz szybkiego powrotu do zdrowia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty