Obniżenie nastroju, problemy w odczuwania przyjemności i ciągłe zmęczenie

Witam Państwa, 7 lat temu mialam epizod depresyjny o średnim natężeniu. Od tego czasu biore leki antydep. Mam jednak wrazenie, ze jakosc mojego zycia nie wiele sie poprawila. Nie są to już silne objawy depresji , ale ciagle obnizenie nastroju( z rzadkimi przerwami na lepszy humor), trudnosc w odczuwaniu przyjemnosci i zadowolenia , ciagle zmeczenie. Lecze sie tez endykrnolog.(niedoczyn. tarczycy) Stwierdzono u mnie takze lek ogolniony. Czy te 3przyadlosci moga wystepowac razem ?

Tak. Wszelkie zaburzenia w pracy tarczycy (niedoczynność czy nadczynność) może dawać objawy depresyjne. Dodatkowo zaburzenia lękowe są dość często występujące. Proszę przy najbliższej okazji zapytać lekarza o leczenie lęku uogólnionego. Możliwe, że zaleci on kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą.

Witam,

zaburzenia w pracy tarczycy mogą mieć wpływ na obniżenie nastroju i odczuwanie lęku. Jednak, gdy leczenie w/w zaburzeń daje pozytywne skutki, a wyniki badań są w granicach normy, warto wtedy skontaktować się z lekarzem psychiatrą by postawił swoją diagnozę i stwierdził, czy potrzebuje Pani dodatkowego wsparcia farmakologicznego czy nie. Proszę też pamiętać, że przy leczeniu zaburzeń depresyjnych i lęku uogólnionego nieoceniona jest psychoterapia, która pozwala wypracować szereg sposobów na poradzenie sobie z objawami.

Pozdrawiam
Ewa Czernik