Po diecie przytyłam 1,5 kg: czy pomogą jakieś suplementy, by utrzymać wagę?

Witam. Schudłam pod opieką dietetyka 10 kg w trzy miesiące - dieta 1400 kcal- (z 70 kg na 60 kg, 170 cm) i przez trzy miesiące po schudnięciu utrzymywałam wagę mimo, że jadłam słodycze (codziennie troszeczkę). Chodzę raz w tygodniu na basen i dużo maszeruję, bo nie mam samochodu. Zapisałam się też na aerobik. Jednak przybyło mi od jakiegos czasu 1,5 kg, mimo mieszczenia się w 1700 kcal. Zaczynam się bać. Czy jakieś suplementy diety są w takich przypadkach polecane? Czy to wszystko jest niewarte wydawania pieniędzy? Wiem, że najlepsze wyjście to wrócić do diety, ale nie chcę do końca życia być na diecie! Może jakieś tabletki pomogą utrzymać wagę? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Najlepszym dla Ciebie wyjściem jest po prostu: zdrowy styl życia + zdrowe posiłki. Nie można przez całe życie stosować diety niskoenergetycznej, ponieważ po dłuższym czasie może to skutkować znacznym obniżeniem tempa metabolizmu.

W czasie stosowania diety odchudzającej na pewno nauczyłaś się zdrowych nawyków żywieniowych, spróbuj do nich wrócić. Bardzo dobrze, że masz aktywny tryb życia, uprawiasz sporty. Nawet jak jesteś w domu, to staraj się jak najwięcej ruszać - każda czynność pomaga spalać nam kalorie, np. zmywając naczynia w czasie 1 godziny średnio spalamy 114 kcal, a ścierając kurze już 240 kcal!

Jeśli chodzi o stosowanie suplementów diety to niestety, ale redukcja masy ciała jest możliwa tylko dzięki diecie i aktywności fizycznej. Aktywne składniki suplementów mogą jedynie "wspomóc" odchudzanie. Zwróć uwagę, że na opakowaniach przeróżnych suplementów, nie ważne czy jest to tabletka, koktajl, kawa odchudzająca czy odchudzająca guma do żucia - zawsze jest napisane, że dany suplement przynosi korzyści tylko przy stosowaniu diety i wraz z wdrożeniem aktywności fizycznej.

Podobnie jest w przypadku stosowania suplementów witaminowo - mineralnych. W 2009 roku polscy naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że wartość energetyczna diety nie ma wpływu na występowanie niedoboru lub nadmiaru składników mineralnych w diecie. Zbadano 180 kobiet w wieku 18 - 76 lat, które brały udział w programie redukującym masę ciała. Okazało się, że niedobory składników odżywczych dotyczyły tak naprawdę wszystkich badanych kobiet, nie tylko tych, które się aktywnie odchudzały, ale także tych pań, które były na diecie stabilizacyjnej, jak również tych kobiet, które nie stosując się do diety jadły więcej i przytyły. Więc dieta odchudzająca nie musi się wiązać z przyjmowaniem kompletu witamin i minerałów. Poza tym, składniki te są dużo lepiej wchłaniane w naszym organizmie, jeśli pochodzą z naturalnych produktów.