Problemy z połykaniem - czy to nowotwór?

Jestem 36-letnim mężczyzną. Od ponad dwóch lat leczę się psychiatrycznie (zaburzenia schizotypowe) i w dodatku od ponad roku mam problemy z połykaniem i nadmiernym ślinieniem. Wykonałem gastroskopię przełyku i żołądka, które nic nie wykazały. Badanie USG szyi pokazało, że mam po lewej stronie zmiany guzowate. Zgłosiłem się do endokrynologa, który zlecił biopsję tarczycy (czekam na wyniki). Niedawno wykonałem RTG płuc i otrzymałem następujący opis: "Przepona obustronnie wolna. Pola płucne bez zmian ogniskowych. Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy w przysercowych partiach płuca prawego". Endokrynolog powiedział, żebym się nie martwił wynikiem RTG płuc, bo to nic poważnego (może być jakaś infekcja itp.). Czy wynik badania RTG może mieć związek z problemami z połykaniem? Do jakiego lekarza mam się zgłosić, aby rozwiązać ten problem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Opis zdjęcia RTG wskazuje, że prawdopodobnie nie dzieje się nic złego, jeżeli chodzi o płuca.

Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy jak najbardziej może być wynikiem infekcji. Badanie RTG raczej nie ma związku z zaburzeniem połykania.

Zaburzenia połykania mogą występować na różnym podłożu.

Mogą to być:
-nowotwory;
-zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego;
-uchyłki przełyku;
-choroby tarczycy;
-choroby autoimmunologiczne;
-zapalenie przełyku i inne.

Myślę, że warto byłoby zająć się zmianami, które stwierdzono w badaniu USG.
Problemy z połykaniem leczymy w zależności od przyczyny.
Zazwyczaj zajmuje się nimi gastroenterolog, endokrynolog, neurolog bądź laryngolog.

Pozdrawiam!