Waga ok. 90 kg u 13-latki

Czy muszę brać jakieś leki na odchudzanie ? Ważę około 80kg-90kg wstydzę się tego i to bardzo mój wzrost to 1.60-1.62m mam 13 lat . Brzuch nie jest taki wielki ale uda i ramiona . Jem tylko 3 posiłki dziennie czasami tylko 2. Więc co mam z tym robić ?
13 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Z całą pewnością masz dużą nadwagę. Ten problem należy traktować bardzo poważnie. Warto udać się do lekarza by wykonać podstawowe badania w tym oznaczenie hormonów tarczycy. Redukcję wagi najlepiej prowadzić pod kontrolą dietetyka, który pomoże dobrać optymalną dla Ciebie dietę.

Witam, Twoja masa ciała wskazuje na znaczną otyłość. Bez wątpienia masz problemy z masą ciała oraz nawykami żywieniowymi. Sądzę, że popełniasz błędy, z których nie zdajesz sobie sprawy – chociażby jedzenie 2-3 posiłków w ciągu dnia (warto jeść ich więcej – 4-5 w odstępach czasu co około 3 godziny – ważne, aby były to posiłki niewielkie – oczywiście nie mogą się ograniczać do 1 owocu czy 1 marchewki, ale nie powinny tez powodować, że po posiłku chce Ci się spać, bo był taki obfity). Warto, abyś zapoznała się z prawidłowymi nawykami żywieniowymi (informacje na ten temat znajdziesz w zakładce zdrowe odżywianie) i wprowadziła zmiany w swoje życie. Nie stosuj popularnych diet odchudzających. Jeśli zależy Ci na konkretnej diecie udaj się na wizytę do dietetyka. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej, ponieważ bez tego elementu będzie bardzo trudno na stałe zrzucić zbędne kilogramy. Pozdrawiam.

Witam,
Twoje BMI wynosi około 35, czyli jesteś na granicy otyłości I i II stopnia. Powinnaś wykonać sobie badania w kierunku poziomu glukozy, cholesterolu i trójglicerydów. W tym celu trzeba udać się do lekarza po skierowanie na badania. Być może lekarz zaleci jakieś dodatkowe badania w związku z Twoją otyłością. Wyniki, które otrzymasz dadzą wstępny obraz tego co się dzieje w Twoim organizmie. Leki na odchudzanie prawdopodobnie nie są potrzebne. Najpierw powinnaś zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wprowadź 5 posiłków dziennie po to, aby przyspieszyć metabolizm, do tego właściwie zbilansowana dieta dostosowana do Twojego wieku, płci, masy ciała, składu ciała i aktywności fizycznej. Taką dietę układa dietetyk. Samemu można sobie narobić szkody, gdyż niedobory składników pokarmowych spowodowane m. in. jednostronnymi dietami mogą tylko zrobić spustoszenie w organizmie. Na początek proponuję usunąć z jadłospisu wszystkie słodycze i fast foody, jeżeli takie spożywasz. Jeśli tego nie robisz, a mimo wszystko jesteś otyła, to wtedy wizyta u dietetyka jest tym bardziej wskazana. Twoja otyłość może też wynikać z predyspozycji genetycznych. Mimo wszystko odpowiednia różnorodna dieta może pomóc w zwalczaniu otyłości. Nie zapomnij o aktywności fizycznej.

Witam,
Najważniejsze abyś nie myślała co jest teraz tylko co możesz zrobić by waga zaczęła spadać. Powinnaś również wykonać badanie pod kontem hormonów tarczycy.
To co możesz zmienić od dziś to wprowadzenie regularnych posiłków,najlepiej 5 co 3-4h. To bardzo ważne ponieważ kiedy zbyt rzadko jesz i Twoje posiłki są nieustabilizowane, organizm często przechodzi w tzw. tryb oszczędzania, co objawia się zaniżeniem tempa przemiany materii i wzrostem tkanki tłuszczowej. Przy spożywaniu rzadszych i bardziej obfitych posiłków organizm także gorzej wykorzystuje dostarczane mu składniki pokarmowe. Taki sposób odżywiania może nie tylko powodować wzrost wagi ciała, ale także wpływać negatywnie na Twój stan zdrowia i samopoczucie.
Zatem pierwszy posiłek zjedz najpóźniej 1h od wstania a kolację ok 2-3h przed snem.
Jedz dużo warzyw, nie przesadzaj z owocami. Jako źródło węglowodanów wybieraj pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż, musli, pełnoziarnisty makaron. Są to produkty o niskim indeksie glikemicznym, które dadzą Ci długofalową energię a dzięki temu unikniesz podjadania.
Nie zapomnij o białku w postaci jogurtów, kefirów, maślanki (naturalnych), chudego mleka, chudego mięsa, jaj, ryb (głównie morskich). Z tłuszczy wybieraj głównie roślinne (olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej lniany, orzechy, pestki, nasiona). Bardzo cennym tłuszczem są tłuszcze rybie (głównie ryby morskie).
Postaraj się wprowadzić ćwiczenia aerobowe: szybkie spacery, rower, pływanie, bieganie, nordic walking. Nie jedz słonych i słodkich przekąsek a do picia wybieraj wodę.
Ważne abyś te zasady wprowadziła na stałe a na efekty nie będziesz musiała długo czekać. Powodzenia.

Witam Panią serdecznie,
Stosowanie tabletek odchudzających jest w Pani przypadku podwójnie złym pomysłem. Przyjmowanie tego typu tabletek jest niewskazane w Pani wieku oraz może spowodować zaburzenia metaboliczne a nie dłuższą metę nie wpłynie na Pani wagę.
Tak wysoka masa ciała przy Pani wzroście wskazuje na otyłość II stopnia, co już powinno być objęte opieką specjalisty. Przyjmowanie środków na własną rękę jest zdecydowanie niewskazane. Z pewnością powinna Pani zacząć jeść przynajmniej te 4-5 posiłki dziennie i po prostu zacząć się ruszać - codzienny spacer powinien być dobrym startem.
Prawdopodobnie popełnia Pani bardzo dużą ilość błędów dietetycznych, które należałoby skonsultować w gabinecie. Trudno jest mi Pani pomóc, gdy nie widzę dokładnie z czym ma Pani problem. Myślę, że przy tego typu problemie wskazane byłoby spotkanie w gabinecie zarówno z Panią, jak i z Pani mamą, aby wspólnie skorygować pewne złe nawyki, które doprowadziły Panią do tego problemu. Jeśli to możliwe to prosiłbym Pani mamę o kontakt: 600 435 344.
Zdaję sobie sprawę, jak wielkim obciążeniem jest dla Pani nadwaga, ponieważ w Pani wieku miałem dokładnie ten sam problem :). Jeśli Pani mama wyrazi chęć, z przyjemnością się z Panią spotkam i pomogę Pani w pozbyciu się problemu:)
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Budziosz